Hlavní navigace

Chytré technologie by měly informovat řidiče a snížit i zpoždění vlaků

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 6. 2016

Chytré technologie, do kterých chce investovat ministerstvo dopravy, by měly přispět k větší bezpečnosti na silnici, železnici i vodě. Ministerstvo plánuje pořizovat moderní dopravní řídicí a informační systémy, které by řidiče rychleji informovaly o tom, co se děje na cestě před nimi a mohli se i vyhnout kolonám, nehodám či uzavírkám.

V příštích čtyřech letech by měla být na české silnice především instalována čidla a kamery na on-line sledování počasí nebo hustoty provozu. Ve strategických místech dále dojde k umístění kamerových systémů, sledujících průjezd vozidel a z naměřených dat bude následně vypočítávána doba průjezdu danými úseky, z čehož inteligentní systém vyhodnotí možný vznik dopravní zácpy, vysvětluje zpráva ministerstva s tím, že na dálnicích budou také instalovány proměnné digitální značky informující právě o aktuálním provozu. 

Nové technologie by měly také zvýšit i bezpečnost železničních koridorů a přejezdů pomocí čidel, která pomohou předcházet srážkám s auty. Jiná zase budou umět varovat při krádeži kabelů. Podle Dana Ťoka, ministerstva dopravy, by novinka měla pomoci eliminovat i zpoždění a provozní problémy, které způsobují překážky a závady na kolejích.

Podle odhadů přijdou investice do těchto technologií asi na 12 miliard korun, přičemž zhruba polovina částky by mohla jít z evropských fondů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).