Hlavní navigace

Chystáte se na změnu dodavatele energií? Tohle si ohlídejte

Sdílet

energie, elektřina, proud, úspora Autor: Depositphotos

Na změnu dodavatele energií máte právo každého půl roku, a pokud dodržíte podmínky, které máte ve smlouvě se stávajícím dodavatelem, nebude vás změna stát žádné peníze na smluvních pokutách. Vyplatí se však přechod neuspěchat, zvláště pokud vás potenciální nový dodavatel láká na výhodné podmínky v reklamním letáčku. Vždy je velmi důležité ověřit si společnost z více zdrojů, najít si recenze nebo se zeptat známých. U samotné smlouvy je pak zásadní věnovat dostatečný čas pročtení smluvních podmínek tak, aby se uživatel seznámil s obchodními podmínkami, ceníkem, ale i případnými smluvními pokutami a pravidly odstoupení od smlouvy, doporučuje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe. Nikdy pak nepodepisujte smlouvu pod tlakem nebo ve spěchu.

V situaci, kdy se rozhodnete k přechodu, stačí dodržet několik bodů. Svého stávajícího dodavatele kontaktovat nemusíte, o to se postará váš nový dodavatel energií. Než se se zástupcem společnosti sejdete, připravte si přesnou adresu, údaje k bankovnímu účtu a poslední fakturu za energie, která obsahuje identifikační číslo odběrného místa. Na základě plné moci poté nová společnost vypoví vaši stávající smlouvu a obstará komunikaci s aktuálním poskytovatelem služeb.

Pozornost ale věnujte druhu smlouvy, kterou uzavíráte, a také výpovědní lhůtě stávající smlouvy. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, je výpovědní doba přibližně tříměsíční. U smlouvy na dobu určitou musíte podat výpověď v době, která je ve smlouvě uvedena, a to zpravidla určitý počet měsíců před plánovaným koncem smlouvy, jinak může dojít k automatickému prodloužení. Pokud se rozhodnete od smlouvy odstoupit dříve, musíte počítat se smluvní pokutou

Pokud jste se ocitli v situaci, že jste podepsali přechod k novému dodavateli, ale poté jste si celou záležitost rozmysleli, máte právo od takové smlouvy odstoupit bezplatně a bez udání důvodu do 14 dnů. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 5. 2018 16:13

  Miloš (neregistrovaný) 198.7.58.---

  Souhlasím s článkem, je lepší ověřit a prověřit, já se takhle přes doporučení kamaráda dostal k bohemia energy, já tak přišel k nový firmě a on za mě dostal nějaký bonus, takže jsme si tak navzájem vypomohli.

 • 21. 6. 2018 16:38

  Jaroslav (neregistrovaný) ---.artikel10.org

  Také jsem o tom něco málo četl, ale víc pozornosti jsem tomu nevěnoval. Mě změna dodavatele nepřijde jako věda, jde tam jen o to pohlídat si potřebné datumy a opravdu dodržet několik podstatných bodů a změna proběhne bez problémů, mě se změnou dodavatele BE také nedělalo potíže a vše proběhlo jak mělo a to ze všech stran.

 • 15. 7. 2019 15:21

  Tecl (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Kdybych věděl jak to celý funguje a kolik se tím dá ušetřit, tak jsem to udělal už dávno, trochu mě štve, že jsem s tím zahálel tak dlouho a nezjistil si k tomu pár věcí už dávno. Ale aspoň že jsem k tomu dospěl vůbec, u nich jsem ušetřil celkem dost a musím říct, že mě to až překvapilo, že existují takové rozdíly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).