Chystáte se na dovolenou i s domácím mazlíčkem? Začněte vybírat včas, možnosti jsou omezené

Sdílet

U Čechů v posledních letech výrazně roste zájem o destinace, kam je možné přijet i s domácím mazlíčkem, nejčastěji se psem. V takovém případě je ale třeba se zaměřit na hotely či jiná ubytovací zařízení, kterým domácí mazlíčci nevadí, ale i na pláže, kam mají psi přístup. Na většinu z nich je totiž braní zvířat zakázáno. Informovala o tom cestovní agentura Invia.

Pokud se tedy chystáte na zahraniční dovolenou se zvířetem, je lepší vše plánovat dopředu. Hotelů, které umožňují ubytovat i zvíře není mnoho a kapacity jsou omezené. Počítejte i s tím, že za ubytování zvířete zaplatíte 5 – 15 euro za noc.

Nejčastěji jezdí Češi se psem do Itálie. Tam je ale vstup na pláž se zvířetem většinou zakázána. Vznikají tak i takzvané psí pláže, které se zaměřují právě na tuto kategorii turistů. Tyto pláže často vznikají neoficiálně, a to tak, že si místní majitelé psů postupně zaberou určitý úsek pláže, zpravidla na kraji letoviska, kam chodí venčit psy. Stále častěji ale vznikají i oficiální pláže, které jsou řádně označeny. Obzvláště severní část Itálie je pro majitele psů velmi přátelská. V oblíbeném letovisku Bibione se například nachází pláž Pluto, kde mají pejskaři k dispozici vodítka, hygienické pytlíky i sprchy pro psy. Své mazlíčky pak mohou přihlásit i k různým výcvikovým aktivitám, popisuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia. Pláž je placená a je k přístupná od června do září.

Další oficiální psí pláže najdete také v letoviscích Porto Santa Margherita či Lignano-Sabbiadoro, v ostatních částech Itálie byste rovněž neměli narazit na problém.  Psí pláže pak naleznete také v Chorvatsku, a to na Kvarnerské riviéře, v Rijece a na Krku.

Před odjezdem na dovolenou je potřeba psovi vyřídit pas, který na počkání vystaví veterinář, a to za přibližně 400 Kč. Zvíře musí mít mikročip a platné očkování proti vzteklině. Štěňata do tří měsíců proti vzteklině očkovaná být nemusejí, pro jejich cestování však platí zvláštní pravidla, jež se liší v každé zemi. Itálie, Kypr, Polsko, Francie či Španělsko například vstup psů mladších 3 měsíců na své území zcela zakazují.

I cestování psů spadajících do kategorie bojových plemen podléhá speciálním pravidlům. Stafordšírský teriér, americký stafordšírský teriér, doga či tosa bez průkazu původu mají například zakázáno pobývat ve Francii nebo jí jen projíždět.

Každá země si však pravidla určuje sama, a tak je dobré se dopředu informovat o pravidlech a povinnostech, které musíte splnit.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).