Senátoři ve středu zamítli novelu daňového řádu, která má umožnit správcům daně dostat se ke klientským datům v bankách nebo záložnách. Návrh zákona se nyní vrací do poslanecké sněmovny, kde bude k jeho druhému odsouhlasení potřeba minimálně 101 hlasů. Pokud se tak stane, novela už se nevrátí do senátu, ale poputuje rovnou k prezidentovi.
Proti novele hlasitě vystupovali především senátoři za ODS. Nelíbí se jim, že návrh jde nad rámec evropské směrnice, ze které změny vychází. Mluvili o nabourání práva na soukromí a o nebezpečí zneužívání informací. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s jejich argumenty nesouhlasila.
Nenarazili jsme na žádnou jinou zemi, která by právní úpravu omezovala jen na mezinárodní spolupráci,
obhajovala svůj návrh v senátu Schillerová.
Pro zamítnutí hlasovalo podle agentury ČTK padesát senátorů včetně dvou z klubu ANO Ladislava Václavce a Jaroslava Větrovského, proti zamítnutí novely byl jeden, a to Jan Veleba (SPO). Dalších sedm členů horní komory se hlasování zdrželo.
Návrh z dílny ministerstva financí vychází z evropské směrnice, která bojuje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Směrnice počítala jen s uvolněním pravidel pro mezinárodní spolupráci, ministerstvo financí ale nové pravomoci u bank rozšířilo i na správce daně, tedy nejenom finanční úřady, ale také třeba obce či pracovníky celní správ. Dnes má v Česku k takto citlivým údajům přístup jen Finanční analytický úřad, který se specializuje právě na boj proti praní špinavých peněz nebo financování terorismu.
Pokud novela ve sněmovně nakonec projde, nedostanou se čeští správci daně nadále k údajům o klientech právníků, notářů či daňových poradců. Zástupci zmíněných profesí budou muset poskytovat tyto údaje jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní. Stejná povinnost se týká i zmíněných bank a záložen.