Chybové tarify u letenek jsou už vzácností. Levně se ale přesto letět dá

Sdílet

Letenky se díky vysoké poptávce mohou v některých termínech vyšplhat i na dvojnásobnou cenu oproti zbytku roku. Tradičně se tak stává v období Vánoc, Velikonoc či prodloužených víkendů. A pak v časech, o které je z nějakého důvodu větší zájem.

Často se říká, že právě letenky bývají na dovolené to nejdražší. Někomu se podaří vysledovat výhodný spoj a letenku pořídí třeba za 40 % původní hodnoty. Jiný cenu akceptuje a smíří se s tím, že s ní nic nenadělá. Jsou ale způsoby, které můžete vyzkoušet, pokud už nyní plánujete letní dovolenou a chcete na letenkách něco ušetřit.

Vždy platí, že je výhodnější vybírat letenky s předstihem. Výhodné letenky doporučujeme hledat s předstihem, a to v řádech měsíců. Klasické letenky zpravidla kolem tří měsíců, nízkonákladové klidně i více jak šesti. O ceně také rozhoduje, kolik času jste ochotni trávit v letadle a na letišti při přestupech, říká Josef Trejbal, ředitel společnosti Letuška.cz.

Zpravidla platí, že čím více přestupů a čím delší jsou, tím se můžete dostat na nižší cenu. Kromě toho můžete sledovat okolní letiště, kde společnosti mohou zrovna nabízet výrazně výhodnější letenky.

Jakmile máte vybranou destinaci, sledujte i akční nabídky různých prodejců letenek. Ti mohou snížit ceny v případě, že je do destinace zaváděn nový spoj či linka. Ušetřit řádově i několik tisíc lze také, když si pořídíte výhodnější letenku do vedlejší destinace a následně do té cílové dojedete vlakem či autobusem.

Ověřte si ale, co vše máte nebo nemáte v letence zahrnuto, abyste se s případnými příplatky nedostaly na vyšší cenu, než u klasické letenky. Pokud jde o Evropu, většinou je nízká cena letenky na úkor povolené velikosti zavazadel. U nejlevnějších letenek vám bude chybět i občerstvení zdarma. Zavazadla k odbavení či jídlo na palubě se dají dokoupit na letišti či palubě, ovšem vyjde to podstatně dráž. Někdy je proto výhodnější rovnou zvolit vyšší tarif, ve kterém jsou tyto atributy již zahrnuty, radí Josef Trejbal.

Naopak tzv. chybových tarifů výrazně ubývá. Jde o tarify, které se dají dobře odhalit především na dálkových trasách, kdy je letenka třeba o 50 % levnější než druhá nejlevnější v pořadí, nebo u vyšších tříd, kdy třeba Business letenka na Havaj stojí jen 15 000 Kč. Letecké společnosti navíc takové letenky většinou ruší a vrací lidem peníze.

V případě, že si koupíte letenku a následně najdete jinou za výhodnější cenu, dvakrát si rozmyslete, zda tu původní stornovat. Stále více letenek je tzv. nerefundovatelných. To v praxi znamená, že můžete přijít i o tisíce korun, nebo dokonce o plnou cenu letenky. Před zakoupením si proto vždy pečlivě přečtěte podmínky letenky, ve kterých je vše podrobně popsané.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).