Hlavní navigace

Chcete vyšší plat? Místo vyjednávání jde mnoho lidí raději jinam

Sdílet

Veronika Doskočilová

Pracujete dobře a myslíte si, že jste pro firmu větším přínosem, než když jste nastupovali. Také životní náklady stoupají, a rádi byste proto požádali o zvýšení platu. Z průzkumu pracovního portálu Profesia.cz ale vyplynulo, že než vyjednávat ve stávajícím zaměstnání, je výhodnější přejít k jinému zaměstnavateli.

Lidí na trhu je málo a firmy jsou ochotné investovat do přetažení zkušeného nebo perspektivního člověka konkurenci. Než vyjednávat se šéfem a přesvědčovat ho o svých kvalitách, je tak podle průzkzmu pro většinu lidí jednodušší prostě zkusit štěstí jinde. Svou roli hrají i mezigenerační rozdíly. Zatímco nastupující generace se většinou nebojí diskutovat o platu i při nástupu na své první místo, lidé nad 50 let se vyjednávat často obávají. Dalším faktorem, který hraje roli, je vzdělání a dosažená pozice. Zde platí, že lidé na vyšších pozicích a s vyšším vzděláním volí častěji vyjednávání a o změně zaměstnavatele uvažují až ve chvíli, kdy tato varianta selže. Svou roli hraje i to, že pokud ve firmě prodělali významný kariérní vývoj a dosáhli určitého postavení, méně snadno ji opouštějí, uvádí Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Naopak na věrnost jednomu zaměstnavateli čeští zaměstnanci příliš nevsázejí. Jen cca pětina lidí zůstává u jednoho zaměstnavatele po dobu delší než 10 let, další pětina pak 6–10 let, ale čtvrtina mění práci po roce až dvou.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).