Hlavní navigace

Chcete vyšší plat? Místo vyjednávání jde mnoho lidí raději jinam

Sdílet

Pracujete dobře a myslíte si, že jste pro firmu větším přínosem, než když jste nastupovali. Také životní náklady stoupají, a rádi byste proto požádali o zvýšení platu. Z průzkumu pracovního portálu Profesia.cz ale vyplynulo, že než vyjednávat ve stávajícím zaměstnání, je výhodnější přejít k jinému zaměstnavateli.

Lidí na trhu je málo a firmy jsou ochotné investovat do přetažení zkušeného nebo perspektivního člověka konkurenci. Než vyjednávat se šéfem a přesvědčovat ho o svých kvalitách, je tak podle průzkzmu pro většinu lidí jednodušší prostě zkusit štěstí jinde. Svou roli hrají i mezigenerační rozdíly. Zatímco nastupující generace se většinou nebojí diskutovat o platu i při nástupu na své první místo, lidé nad 50 let se vyjednávat často obávají. Dalším faktorem, který hraje roli, je vzdělání a dosažená pozice. Zde platí, že lidé na vyšších pozicích a s vyšším vzděláním volí častěji vyjednávání a o změně zaměstnavatele uvažují až ve chvíli, kdy tato varianta selže. Svou roli hraje i to, že pokud ve firmě prodělali významný kariérní vývoj a dosáhli určitého postavení, méně snadno ji opouštějí, uvádí Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Naopak na věrnost jednomu zaměstnavateli čeští zaměstnanci příliš nevsázejí. Jen cca pětina lidí zůstává u jednoho zaměstnavatele po dobu delší než 10 let, další pětina pak 6–10 let, ale čtvrtina mění práci po roce až dvou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 12. 2018 6:39

    Patrik Chrz

    Naprosto souhlasím. Firmy jsou mnohem ochotnější zaplatit novému zaměstnanci, než přidat stávajícím. Velmi časté jsou případy, kdy nově nastupivší zaměstnanci mají vyšší plat, než ti stávající, nebo že pro vedoucí pozice se hledají kandidáti vně firmy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).