Hlavní navigace

Chcete být finančním poradcem? Ověřte si, jestli na to máte

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 22. 12. 2014

Česká republika patří mezi země s největším počtem finančních poradců na tisíc obyvatel. Zdaleka ale nejde o to, že by běžná populace měla výrazně nižší úroveň finanční gramotnosti, než je tomu v sousedních státech. Finanční poradenství je u nás jednoduše lukrativním byznysem, který na úroveň odbornosti poradců dlouhou dobu nekladl velké nároky. Jinými slovy se finančním poradcem mohl stát prakticky kdokoli.

Jednou ze zkoušek, kterou dnes musejí zájemci o post poradce absolvovat, je i takzvaný test PPZ (“podřízený pojišťovací zprostředkovatel”). Po jejím složení může poradce začít uzavírat s klienty pojištění. Test je součástí certifikace ČNB, která stojí 10 000 Kč. Bez ní nikdo práci poradce nemůže oficiálně vykonávat (“poradci” bez certifikace se říká tipař). V kontextu této certifikace tak zkouška tvoří jedno z prvních sít, které by mělo vyfiltrovat zájemce, kteří to s poradenstvím myslí vážně.

Způsobů jak se na test připravit, je více. Vznikla celá řada školení od volně přístupných přes ta, jež si poradenské společnosti vedou samostatně.

Uvažujete-li o kariéře finančního poradce, není dnes nic snazšího, než si své znalosti ověřit online. A podobně to můžou zkusit i ostřílení poradci, kteří už mají za sebou dlouhou praxi. Být totiž neustále v obraze je jedním z hlavních předpokladů úspěšné a férové poradenské praxe.

Tipy na online testy pro zájemce o práci finančního poradce

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).