Hlavní navigace

ČEZ zdraží elektřinu. Od června si připlatí většina domácností

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 4. 2018

Energetická společnost ČEZ zdraží od začátku června elektřinu pro domácnosti. V průměru půjde o zdražení ve výši čtyř procent a nebude se týkat těch, kdo si ceny zafixovaly.

Pro většinu zákazníků bude mít tento krok jen velmi malý dopad, půjde o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava cen samozřejmě po dobu fixace nedotkne, řekl agentuře ČTK mluvčí firmy Roman Gazdík. Podle něj má aktuálně cenu elektřiny u ČEZ zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků.

Hlavním důvodem pro zdražení je podle Gazdíka růst cen na velkoobchodních burzách, které za poslední dva roky stouply téměř na dvojnásobek. K podobnému navýšení cen přistoupil už od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON.

U plynu společnost aktuálně změnu cen nechystá. Tam jsou ceny na burzách víceméně konstantní, uvedl Gazdík.

Zdražení se týká takzvané silové elektřiny, která tvoří zhruba polovinu celkové ceny. Druhá polovina je regulovaná státem a řídí se cenami na distribuci, které vyhlašuje Energetický regulační úřad. Pro letošní rok tato část ceny vzrostla průměrně o 2,5 procenta, tedy zhruba o inflaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).