Hlavní navigace

Cestujete se smartphonem? A víte, na co si dát pozor?

Sdílet

Pokud vlastníte smartphone a chystáte se v létě na dovolenou, určitě vám přijde vhod několik tipů, na co si dát při cestování s chytrým telefonem pozor.

Mnoho aplikací vám bude fungovat i bez toho, abyste se v zahraničí museli připojovat na internet. Patří mezi ně například mapy v off-line režimu. Na ty, které se ale bez přístupu na internet neobejdou, potřebujete datový roaming. Ten zajistíte jednoduše přes operátora, ale počítejte s vyššími poplatky, než na jaké jste zvyklí v České republice. Navíc objem možných přenesených dat bude s velkou pravděpodobností nižší, než v ČR.

Alternativně můžete využít SIM kartu dané země, do které cestujete. Po překročení hranic si rovněž dejte pozor na automatické nastavení internetových dat v telefonu. Pokud jsou aktivní, operátor vám bude účtovat roamingové příplatky, které se mohou během cestování značně prodražit, a to až do řádu statisíců korun, upozorňuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Informace zálohujte

I v případe chytrých telefonů platí, že zálohování dat by mělo být pravidelnou nutností. Pokud jste si navíc do mobilu stáhli potvrzení o rezervaci ubytování, jízdenky a další potřebné dokumenty, které s sebou ale v papírové podobě nemáte, platí to dvojnásob.

Je lepší počítat i s nepříjemnými variantami, jako že vám mobil může spadnout do vody, někdo vám jej odcizí apod. Bez dat, které budete mít zálohovány například na cloudu, se vám dovolená může zkomplikovat.

Vypnout či přepnout do leteckého režimu?

Pokud se na dovolenou chystáte letět, musíte mít telefon po dobu letu v omezeném režimu. Novější smartphony disponují funkcí leteckého módu, který zabraňuje rušení palubních systémů a zároveň nechává některé funkce v mobilu částečně aktivní. Starší typy musejí být vypnuté po celou dobu letu.

Ačkoliv mobil obvykle funguje jako pasivní přijímač elektromagnetického vysílání, může se stát, že přejde do aktivního režimu a začne rušit přístroje v letadle. Tomuto stavu sice zabraňují vodiče, které chrání důležité palubní systémy pomocí rušiček elektromagnetických vln, ale ty nemusejí být stoprocentně funkční, vysvětluje Radim Tlapák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 6. 2016 23:13

    P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    No tohle je spise normalni reseni, to alternativni je prave ultrapredrazeny roaming od ceskeho operatora :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).