Hlavní navigace

Češi jdou při pořizování bydlení na hranici svých možností

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 6. 2016

Češi jdou při pořizování vlastní vysněné nemovitosti často až na hranici vlastních finančních možností. Vyplývá to z průzkumu, který pro Fincentrum zpracovala agentura Ipsos.

Podle něj 10 % respondentů splácejících hypotéku vynaloží na výdaje za bydlení včetně splátky hypotéky více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnost. U 47 % účastníků průzkumu je to více než polovina všech příjmů.

Není se co divit, že 44 % domácností splácejících hypotéku nebylo za uplynulý rok schopno našetřit ani na rezervu ve výši dvou splátek hypotéky. 57 % dotázaných splácejících hypotéku by přitom dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než 3 měsíce, 25 % by rezerva vystačila na 3 – 6 měsíců. Déle než 1 rok by bez změny životní úrovně dokázalo žít z úspor necelých 9 % českých domácností s hypotékou.

Podle výsledků průzkumu si před pořízením úvěru většinou detailně nepropočítáme, kolik přesně nám zbývá disponibilního příjmu po odečtení všech výdajů a kolik z této částky ještě ukrojí hypotéka (nedělá to více než polovina účastníků průzkumu). Situace se navíc může zhoršovat, až se začnou zvyšovat úrokové sazby u hypoték a skončí fixace. Pokud je už úvěr na bydlení rozložený třeba na 25 let, nemusí banka chtít povolit delší splácení a výše měsíční splátky tak vzroste.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).