Hlavní navigace

Češi jdou při pořizování bydlení na hranici svých možností

Gabriela Hájková

Češi jdou při pořizování vlastní vysněné nemovitosti často až na hranici vlastních finančních možností. Vyplývá to z průzkumu, který pro Fincentrum zpracovala agentura Ipsos.

Podle něj 10 % respondentů splácejících hypotéku vynaloží na výdaje za bydlení včetně splátky hypotéky více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnost. U 47 % účastníků průzkumu je to více než polovina všech příjmů.

Není se co divit, že 44 % domácností splácejících hypotéku nebylo za uplynulý rok schopno našetřit ani na rezervu ve výši dvou splátek hypotéky. 57 % dotázaných splácejících hypotéku by přitom dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než 3 měsíce, 25 % by rezerva vystačila na 3 – 6 měsíců. Déle než 1 rok by bez změny životní úrovně dokázalo žít z úspor necelých 9 % českých domácností s hypotékou.

Podle výsledků průzkumu si před pořízením úvěru většinou detailně nepropočítáme, kolik přesně nám zbývá disponibilního příjmu po odečtení všech výdajů a kolik z této částky ještě ukrojí hypotéka (nedělá to více než polovina účastníků průzkumu). Situace se navíc může zhoršovat, až se začnou zvyšovat úrokové sazby u hypoték a skončí fixace. Pokud je už úvěr na bydlení rozložený třeba na 25 let, nemusí banka chtít povolit delší splácení a výše měsíční splátky tak vzroste.

Našli jste v článku chybu?