Hlavní navigace

Cestujete s dětmi? A víte, jak je to s autosedačkou nebo sedadlem v letadle?

Sdílet

Pokud cestujete s dětmi mimo Českou republiku, je dobré si dopředu zjistit různé podmínky pro cestování dětí vozem či letadlem. Ne všechny státy Evropy mají jednotné požadavky a jejich nesplnění se vystavujete riziku pokuty. Informovala o tom společnost ÚAMK.

Jestliže má vaše dítě méně než 150 cm nebo méně než 36 kilo a podle jednotlivých států Evropy je ve věku do 10 či 15 let, je pro cestu ve voze, ať už vlastním či taxislužby, potřeba použít dětskou sedačku. Ne všechny taxislužby ale takovou sedačku mají a už při objednávání je potřeba na tento požadavek upozornit. Pokud vám bude nabídnuta alternativa, ať si dítě usadíte na kolena a připásáte se, můžete riskovat pokutu při zastavení policií.

Nenechte se ani odbýt delegátem v místě dovolené, že v dané zemi se situace tolik neřeší. Například v Bulharsku jsou dětské sedačky povinné a děti do 12 let nesmí jezdit na předních sedadlech. V Německu je dětská sedačka povinná pro dítě do 12 let a výšky 150 cm, jinak riskujete pokutu 50 EUR. V Rakousku musí dítě jezdit v autosedačce dokonce do 14 let a za nedodržení hrozí pokuta 150 EUR.

V případě, že vaše děti necestují s vámi, ale například s prarodiči, musí mít každé dítě vlastní pas. V Evropské unii je pravidlem, že pokud je dítěti do 2 let, má pas platnost jen 2 roky od vydání. Od druhých narozenin pak platí 5 let. Některé země navíc vyžadují, aby platnost pasu byla delší než 2 nebo 3 měsíce před vstupem do daného státu. A potřebovat budete i plnou moc pro prarodiče či jiné členy rodiny, pokud s dětmi necestujete přímo vy. K plné moci je potřeba přiložit kopii rodného listu dítěte.

Při cestování letadlem je možné, aby dítě do 2 let věku sedělo na klíně rodičů, kteří použijí prodlužovací pás. Ten na přání vydá letuška. Nad dva roky věku už ale dítě musí sedět samostatně. Některé letecké společnosti poskytují bez poplatku dětské sedačky, ale na tuto informaci se musíte vždy předem optat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).