Hlavní navigace

Cestovní kanceláře začaly zdražovat kvůli ropě letecké zájezdy

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 4. 2011

Cestovní kanceláře začaly kvůli rostoucím cenám ropy zdražovat letecké zájezdy. Vyplývá to z průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) mezi českými cestovkami.              

Zatímco se na počátku roku kvůli krizi v Egyptě, Tunisku a dalších arabských zemích zvýšil palivový příplatek, který účtují letecké společnosti cestovním kancelářím, přibližně na 100 Kč na osobu, což drtivá většina českých cestovních kanceláří dokázala absorbovat a nezdražila, tak v současnosti již letecké společnosti účtují cestovním kancelářím palivový příplatek přibližně 400 Kč na osobu, vysvětlil Tomio Okamura, mluvčí AČCKA.

Podle průzkumu zdražuje přibližně polovina cestovních kanceláří zájezdy v průměru o 400 – 500 Kč. Pokud ale budou ceny ropy i nadále růst, je více než pravděpodobné, že ke zdražení postupně přistoupí všechny.

Zdražení leteckých zájezdů kvůli drahé ropě však nemusí nutně znamenat meziroční nárůst ceny zájezdů. Například do Egypta jsou nyní kvůli uplynulé politické krizi ke koupi zájezdy za rekordně nízkou cenu od 8000 Kč na osobu, jelikož se egyptští hoteliéři snaží znovu nastartovat zájem, takže i po započtení palivového příplatku stále zájezd do Egypta nevychází v zásadě dráž než vloni,   upozornil Okamura.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).