Hlavní navigace

Čeští řidiči letos v létě ušetří. Benzín i nafta budou spíše zlevňovat

Sdílet

Lenka Kašparová 6. 6. 2019

Ceny pohonných hmot v ČR po téměř čtyřech měsících prakticky nepřetržitého růstu začínají stagnovat. Benzín Natural 95 zdražil za poslední týden pouze o dva haléře na 33,69 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o čtyři haléře na 32,70 koruny za litr.

Letošní letní motoristická sezóna žádné nepříznivé cenové „šoky“ tuzemským řidičům nepřinese. Naopak je možné, že ceny pohonných hmot budou během léta u nás, ale i ve vyhledávaných turistických oblastech sousedních zemí či států typu Chorvatska či Itálie klesat, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, CZECH FUND.

Důvodem je podle Kovandy snížení cen ropy na světových trzích. Do České republiky už od minulého týdne proudí ropovodem Družba neznečištěná ropa. Právě kontaminace ropy v Družbě a nutné odstavení dodávek se v uplynulých týdnech staly firmám v českém dodavatelském řetězci ropných produktů záminkou k navyšování marží. Od poloviny května přitom například ropa typu Brent zlevnila zhruba o sedmnáct procent.

Cena ropy na světových trzích klesá zejména z důvodu eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Hrozba zavedení cel ze strany USA vůči Mexiku, či dokonce – v druhé půli roku – vůči Evropské unii přispívá k houstnutí napětí ve světových obchodních vztazích. Přitom trhy neuklidňuje ani rostoucí riziko takzvaného tvrdého brexitu. To vše zvyšuje nejistotu ohledně investic a celosvětově podvazuje ekonomickou aktivitu, a tedy i poptávku po ropě, uvádí Kovanda.

Tlak na pokles poptávky je podle něj tak silný, že převažuje tlak na nabídkové straně, spočívající ve výpadku dodávek z Íránu, Ruska či Venezuely. Světový trh je navíc zaplavován stále větším objemem americké břidličné ropy, což pomáhá zesilovat tlak na pokles cen ropných produktů.

Kartel OPEC se schází koncem června ve Vídni a Saúdská Arábie bude plédovat za pokračování současného omezování těžby, jež platí od počátku roku. Ruská strana se naopak vyjadřuje v tom smyslu, že omezováním těžby tradiční těžaři přepouštějí část tržního podílu právě americkým břidličným těžařům.

Je možné, že Rusko na vídeňském zasedání OPEC a další tradičních těžařů už nezvedne ruku pro omezování těžby, případně jen v menším rozsahu. To by jen umocnilo tlak na pokles cen ropy na světových trzích a pohonných hmot v ČR, domnívá se Kovanda.

Kromě eskalace obchodních válek, nejednoty OPEC a Ruska a rostoucí produkce amerických břidličných těžařů přispěje k poklesu cen pohonných hmot v ČR v příštích týdnech také to, že ustalo slábnutí koruny vůči dolaru, které zvyšovalo korunovou cenu barelu ropy. Koruna za poslední týden zpevnila vůči dolaru o 1,6 procenta, k čemuž přispívají solidní výsledky tuzemské ekonomiky, například v oblasti mzdového růstu, zatímco v USA roste pravděpodobnost snížení základní úrokové sazby – bylo by to první takové snížení od roku 2008.

V příštím týdnu lze tedy očekávat stagnaci, případně mírný pokles cen pohonných hmot v ČR v rozsahu do deseti haléřů na litr. Pokles cen by pak měl pokračovat i v dalších červnových týdnech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).