Hlavní navigace

Český důchod můžete pobírat i když žijete v zahraničí

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 8. 2015

Český důchod je možné pobírat i za hranicemi České republiky. Česká správa sociálního zabezpečení posílá do zahraničí penzi 86 122 důchodcům (k 30.6. 2015) a jejich počet se přitom stále zvyšuje.

Nejvíce důchodů míří tradičně na Slovensko, dále do Německa a do Polska. ČSSZ posílá penze ale i do exotičtějších zemí. Kromě Antarktidy se české důchody vyplácí na všechny kontinenty.

Nechat si vyplácet důchod do zahraničí přitom není nic složitého. Obecně platí, že lidem trvale žijícím v zahraničí ČSSZ vyplácí důchody buď na  účet u peněžního ústavu v cizině, nebo šekem na adresu v cizině, či na účet banky v České republice. Způsob si volíte sami. Výjimkou je Slovensko, kam je možné penzi vyplácet pouze bezhotovostně, tj. na bankovní účet, vysvětlila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Dále uvedla, že podmínkou pro výplatu důchodu do zahraničí je až na výjimky pravidelné předkládání tzv. „potvrzení o žití“. Musí být vlastnoručně podepsané důchodcem a podpis úředně ověřený, dodala Buraňová s tím, že tiskopis je dostupný na webu ČSSZ.

Příjemce důchodu s výplatou na účet (v cizině nebo v ČR) předkládá podle Buraňové potvrzení z vlastního podnětu a v časových intervalech, které si sám určí. Může to být čtvrtletně, pololetně nebo jinak. Intervaly předkládání potvrzení totiž v zásadě určují i intervaly výplaty důchodu. Důchody se vyplácí vždy zpětně a to do konce měsíce, v němž jste „potvrzení o žití“ doručili na ČSSZ.

Pro Slovensko opět platí výjimka. Důchody jsou na účty klientů vypláceny měsíčně a oni musí potvrzení předkládat 4× ročně. K tomu je ČSSZ automaticky vyzve. Výplaty na adresu do Polska jsou zajišťovány měsíčně (bez potvrzení o žití), do ostatní ciziny kvartálně (potvrzení o žití 1× za rok), uvedla Buraňová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).