Hlavní navigace

Pozor na sociální sítě: útočníci se vydávají za vaše přátelé a pak vyberou účet

Sdílet

Gabriela Hájková

Na sociálních sítích se internetoví útočníci opět od uživatelů získat citlivé údaje a na základě nich jim pak odčerpat z účtu finanční prostředky. Scénář je vždy stejný. Pachatelé napadnou účet nějakého uživatele sociální sítě a poté přes síť kontaktují ostatní uživatele, které majitel napadeného účtu zná. Pod různými záminkami (většinou zaslání nějaké malé částky) se jeho jménem snaží vylákat z ostatních přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví nebo údaje ke kartě tak, že je pomocí odkazu přesměrují na podvodnou platební bránu.

Pokud vás takto přes sociální síť kontaktuje váš známý, raději si jeho požadavek ověřte ještě jinou cestou, například mu zavolejte na mobilní telefon. Své údaje pro přihlášení nebo čísla karty nikdy nezadávejte jinam než přímo do svého internetového bankovnictví nebo platební brány, kam jste se dostali vlastním zadáním internetové adresy. Nikdy ne proklikem na odkaz od někoho jiného. Pokud vás takto útočníci kontaktují, dejte urychleně vědět napadenému o tom, že mu cizí osoba zneužila účet, aby ten mohl na sociální síti varovat všechny své přátele a změnit si přístupové údaje.

V případě, že jste tímto způsobem citlivé údaje už někam vyplnili, okamžitě kontaktujte svou banku, aby zablokovala transakce prováděné na vašem účtu.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).