Hlavní navigace

Česko uspělo, ministři financí EU schválili návrh na plošný reverse charge

Sdílet

Jiří Hovorka 2. 10. 2018

Ministerstvo financí po čtyřletém snažení dokázalo na půdě EU prosadit  návrh na takzvaný plošný reverse charge, od kterého si slibuje vyšší výběr DPH. Opatření má pomoci v boji proti takzvaným karuselovým podvodům tím, že přesune povinnost platby DPH z dodavatele na odběratele. Návrh dnes jednomyslně schválila Rada ministrů financí a hospodářství zemí EU. Dohodnutá pravidla ještě musí posvětit Evropský parlament.

Poprvé od doby, kdy je ČR členem EU, se podařilo přesvědčit Komisi, aby předložila návrh, který je pro nás klíčový. Jednání o něm jsme úspěšně dotáhli a ČR ukázala, že umíme prosadit svojí prioritu i proti lišícím se názorům institucí i členských států. Nakonec se podařilo najít kompromis přijatelný pro všechny, za což jsme vděční i rakouskému předsednictví, uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Obecný mechanismus bude moci použít země jen při splnění přísných kritérií a poté, co její žádost o použití reverse charge posvětí další státy EU, informuje agentura ČTK. Uplatnit mechanismus bude možné u transakcí týkajících se zboží a služeb nad 17 500 eur (asi 450 000 Kč). Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.

Možnost využívání reverse charge je navíc časově omezena do 22. června 2022, kdy by podle představ Evropské komise měl v EU naběhnout nový „definitivní“ systém pravidel pro DPH.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).