Hlavní navigace

Česko mělo v prvním pololetí 2019 nejméně "pracovních smrťáků" za 12 let

Sdílet

Lenka Kašparová 21. 1. 2020

V Česku meziročně ubylo pracovních úrazů zaměstnanců o 3,5 %, na 23 218 případů. Počet smrtelných pracovních úrazů se snížil o celou třetinu, na pouhých 40 případů. Jde o nejnižší počet smrtelných úrazů za posledních 12 let. Vyplývá to z nejnovější statistiky Českého statistického úřadu za první pololetí roku 2019.

Každý druhý smrtelný pracovní úraz se stává mužům při práci ve výškách a nejrizikovější segment je stavebnictví. V obecném smyslu jsou nejrizikovější nováčci v prvních 30 měsících u nového zaměstnavatele, kterým se stane půlka všech vážných úrazů. Druhá polovina připadne na všechny ostatní, statisticky významné zvýšení úrazovosti je u zkušených rutinérů – mužů kolem 54 roku věku, říká Petr Kaňka, školitel bezpečnosti práce z Bureau Veritas.

U žen pak dochází k smrtelným úrazům nejčastěji v dopravě a skladování. Za úbytkem smrtelných úrazů stojí více příčin. Jednou z nich je například rostoucí tlak na prevenci úrazovosti. Velkou roli při smrtelných úrazech naopak hraje lehkomyslnost pracovníků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).