Hlavní navigace

Česko je pětadvacátou nejatraktivnější zemí pro práci na světě

Sdílet

Jiří Hovorka 22. 1. 2018

Česko je nejatraktivnější zemí pro práci v regionu střední, východní a jižní Evropy. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu personální agentury Adecco. V žebříčku 119 hodnocených zemí se Česká republika umístila na 25. místě. Studie hodnotila jednotlivé země na základě jejich schopnosti přitahovat, rozvíjet a udržet talentované pracovníky.

V rámci jednotlivých kategorií dopadla Česká republika nejlépe ve schopnosti udržet talentované pracovníky, kde obsadila 17. příčku. Hlavním důvodem je vysoké skóre v oblasti bezpečnosti, dále vysoká úroveň sociálního a důchodového zabezpečení a v neposlední řadě výborné životní, zdravotní a hygienické podmínky, komentuje výsledky studie Ondřej Wysoglad, ředitel Adecco ČR.

Česko naopak ztrácí body ve schopnosti přijímat talentované pracovníky ze zahraničí, nepomáhá ani nižší tolerance menšin či méně efektivní vzájemná kooperace mezi firmami.

Nejatraktivnější zemí světa pro práci je podle žebříčku Švýcarsko, následují Singapur, USA, Norsko, Švédsko a Finsko.

Vítězné země se vyznačují kvalitním vzdělávacím systémem, který kombinuje klasické formální vzdělávání s moderní projektovou výukou, a obchodním prostředím s přiměřenou regulací. Státy na vrcholu žebříčku mají společné i to, že uskutečňují efektivní politiku zaměstnanosti, která kombinuje flexibilitu a vysokou míru sociálního zajištění.

Když vezmeme do porovnání sousední země, je Česko s 25. místem uprostřed. Rakousko a Německo vycházejí atraktivněji (18. a 19. místo), lépe jsme na tom naopak oproti Polsku (39.) a Slovensku (40.).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).