Hlavní navigace

České firmy najímají zaměstnance i ze zahraničí. Někdy nelegálně, aby obešli administrativu

Sdílet

Neustálý nedostatek zaměstnanců v České republice nutí firmy poohlížet se po vhodných pracovnících v zahraničí. V poslední době tak narůstá zájem o zaměstnance zejména ze třetích zemí. Téměř 48 % respondentů z řad personalistů a majitelů firem uvedlo, že by rádi přijali zaměstnance z Ukrajiny. Více než 26 % pak mělo zájem i o pracovníky ze Srbska či Ruska, uvedl Ladislav Chodák, předseda Regionální hospodářské komory Brno.

Poptávka panuje zejména v oblasti dělnických profesí jako jsou svářeči nebo obráběči. Cizince ale firmy dosazují i na pozice řidičů.

Se zaměstnáváním osob ze zemí mimo Evropskou unii je však spojeno více administrativy. Zatímco lidé, kteří přijdou do České republiky pracovat ze členských států mají téměř srovnatelné podmínky, cizince ze třetích zemí čeká schvalovací proces. Aby obdrželi zaměstnaneckou kartu, je potřeba dokázat odbornou způsobilost a doložit pracovní smlouvu. Dochází i k prověřování firmy, pro kterou chce daný cizinec pracovat. Složitější administrativa pak některé společnosti vede k nelegálnímu zaměstnávání. Například v Jihomoravském kraji odhalily kontroly do letošního září sedmadvacet porušení zákona při zaměstnávání cizinců a sto šedesát nelegálních pracovníků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).