Hlavní navigace

V domácnosti jednotlivců nežijí převážně mladí, kteří si chtějí užívat, ale lidé nad 45 let

Sdílet

Veronika Doskočilová

Téměř 20 % Čechů nežije ve stejné domácnosti ani s partnerem, ani s rodiči a preferují samostatné bydlení. Neplatí však, že by těchto lidí bylo nejvíce mezi mladými Čechy. Naopak ve věku od 25 do 34 let je těchto osob nejméně ze všech věkových kategorií. Vyplynulo to z průzkumu Poštovní spořitelny.

Poměr Čechů žijící s partnerem či rodiči a těch, co žijí zcela sami.
Autor: Poštovní spořitelna

Poměr Čechů žijící s partnerem či rodiči a těch, co žijí zcela sami.

Tradiční představa, že takzvaní singles jsou mladí lidé, kteří se rozhodli odložit založení rodiny na později a zatím si užívají života tedy neplatí. Nejvíce osob žijících samostatně je podle průzkumu ve věkové kategorii 45 – 54 let a 55 let a více.

Tento počet navíc výrazně roste ve velkých městech. V sídlech nad sto tisíc obyvatel nežije ani s partnerem, ani s rodiči třetina obyvatel. Podíl lidí, kteří žijí sami, klesá s velikostí jejich bydliště, v nejmenších obcích žije bez partnera jen 14 % lidí.

Struktura těch, kteří žijí sami, se však podle místa bydliště liší. V obcích do 5000 obyvatel je polovině lidí, kteří žijí sami, více než 55 let. Ve městech s více než 100 000 obyvateli je to pouze 32 %.