Hlavní navigace

České banky jsou odolné

Sdílet

Jiří Hovorka 26. 2. 2010

Česká národní banka provedla v posledním kvartále roku 2009 zátěžové testy českého bankovního systému. Výsledky jsou pozitivní. Nejenže se domácí bankovní sektor úspěšně vypořádal s krizí a ani náznakem nedošlo k ohrožení úspor střadatelů, ale je připraven i na případné zhoršení situace. Uvádí to středeční vydání deníku E15.

Optimistická je situace celého sektoru, ČNB však zvedá prst nad některými jednotlivými bankami, pochopitelně je dále nekonkretizuje. Hlavním kritériem testů je kapitálová přiměřenost. Ta by neměla klesnout pod 8% hranici. V listopadu 2009 se za celý bankovní sektor nacházela na úrovni 13,41 % a žádná z bank se nedostala pod hranici 10 %.

Rizika na bankovní sektor číhají podle ČNB v případě obnovení recese v Evropě a výrazného nárůstu nesplácených úvěrů. V případě nejčernějšího scénáře (slabý ekonomický růst, nárůst nesplácených úvěrů a ztráta důvěry investorů ve schopnost vlád financovat dluhy) odhaduje ČNB nutné kapitálové injekce do bankovního systému na 13 miliard Kč (v červnu to bylo 15,7 miliard).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).