Hlavní navigace

Česká spořitelna chce stavět dostupné nájemní byty. Mají být hlavně pro potřebné profese

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 1. 2022

Česká spořitelna plánuje ve spolupráci s municipalitami postavit v následujících letech stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů. Určené mají být hlavně zástupce  potřebných profesí, jako jsou učitelé, zdravotní sestry, ošetřovatelky, policisté apod. Ceny nájemného by měly být nižší než průměrný tržní nájem. 

Nemůžeme nájemné přímo dotovat, ale věříme, že díky naší silné pozici v municipalitách budeme schopni při výstavbě nájemních bytů postupovat formou společných projektů s municipalitami a využít pro stavbu cenově výhodnější obecní pozemky, vysvětlil generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon, který připomíná podobné projekty ve Vídni, kde město poskytuje pozemky za zvýhodněné ceny pod podmínkou, že vzniknou cenově dostupné nájemní byty, z nichž například část následně pronajímá přímo město.

Banka za tímto účelem založila dceřinnou společnost ČS Dostupné bydlení, kterou bude ze 70 % vlastnit Česká spořitelna a ze 30 % Stavební spořitelna ČS. Působnost nové společnosti by se neměla omezovat jen na Prahu. Máme za sebou úvodní informativní jednání ve čtyřech velkých městech v Čechách a na Moravě, která se odehrávala buď na úrovni náměstků, případně na úrovni primátorů a starostů. Zahájili jsme také komunikaci se dvěma velkými stavebními firmami, prozradil Marek Blaha, ředitel nově vzniklé společnosti ČS Dostupné bydlení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).