Hlavní navigace

Česká pošta zdraží. Nabídne ale zákaznickou kartou, se kterou lze ušetřit

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 6. 2013

Česká pošta od srpna zvýší ceny u základních listovních služeb, poštovní poukázky typu A a mezinárodních poštovních zásilek. Současné ceny základní služby byly stanoveny v roce 2008. Od té doby se i přes výrazný nárůst cen vstupů neměnily a několik let již ceny obyčejné listovní zásilky, doporučeného a cenného psaní i poštovní poukázky typu A neodráží ekonomický vývoj, tedy růst inflace, navýšení průměrné mzdy, zvýšení ceny energií, mýtného apod., vysvětluje zdražení tisková zpráva České pošty.

Například za obyčejné a doporučené psaní si připlatíte 3 Kč. Cenné psaní se zdraží o 2 Kč a za poštovní poukázku typu A zaplatíte o 4 Kč více.

Zájemci si ale mohou nově a bezplatně požádat o zákaznickou kartu, se kterou bude možné ušetřit. Kromě toho může držitel karty například snadněji podávat zásilky (bez podacích lístků) nebo nastavit emailové potvrzení o doručení zásilky zdarma.

Dosud karty fungovaly v pilotním provozu a byly určené jen pro podnikatele a firmy. Od druhé půlky července je ale pošta zpřístupní i běžným spotřebitelům.

Kartu lze objednat online nebo můžete odevzdat žádost přímo na poště. Podrobnosti najdete na speciálním webu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 6. 2013 8:39

  Lubino (neregistrovaný) 91.231.171.---

  Pro upřesnění, výhody Zákaznické karty České pošty mohou zatím využívat podnikatelé a firmy registrovaní v ČR.

 • 27. 7. 2013 14:32

  astrit (neregistrovaný) ---.141.broadband5.iol.cz

  Už ne exstitují i pro lidi, kteří se podnikání a firmám nevěnují

 • 20. 6. 2013 9:49

  zepr (neregistrovaný) 5.104.19.---

  Nakupte si do zásoby poštovní známky se symbolem A, ty jsou pořád na na OLZ do 50 g, at si pošta tak nevydělá.

 • 7. 8. 2013 13:26

  st (neregistrovaný) 81.200.55.---

  Provozuji e-shop. Poslední novinky , které se odehrály u České pošty jsou úplná paráda a jsem z nich samozřejmě velmi nadšený. Předem avizované a velmi neurčité "Šetří peníze a přináší výhody" ve finále znamená následující: v mém případě mně karta neušetří ani korunu (nevyplatí se mně čekat, až se mně nashromáždí 10 zásilek, abych ušetřil 1 Kč ze zásilky), proto je karta použitelná leda tak na rovnání koksu do lajny. Leč, buhužel, nefetuji, tak je mně k ničemu kompletně.
  Dále, na třech poštách jsem musel pošťačky učit, co jim to vlastně dávám za věc. Absolutně nevěděly, co to je, a co s tím mají dělat. Tak jsem jim během pěti minut přetlumočil vše, co o kartě na stránkách píše jejich zaměstnavatel. Jedna z nich (v Břeclavi) to nezkousla. Balík položila na váhu, sedla k počítači a stále vyžadovala podací lístek kvůli přepsání adresy. Když už jí docházelo, že ho ze mně nedostane, protože adresu má napsanou na balíku, začala být mimořádně nepříjemná (jak si to může k zákazníkovi dovolit?). Naštěstí si ji uklidnila její kolegyně za vedlejší přepážkou, s tím, že to někde slyšela a že já mám "asi pravdu". A tak nakonec musela zvednout tu obrovskou masu sádla ze židle a celé dva metry si pro balík k váze zajít.
  Chcete oslavovanou e-dodejku zdarma? Radši to ani nezkoušejte. Pošťačky nejen že to neumí (přišla jen jednou z asi deseti pokusů), ale z paní za přepážkou si tímto požadavkem uděláte nepřítele č.1. Navíc, co nechápu, proč to není automatika. Při zřizování karty zadáváte váš e-mail, karta má čárový kód. Proč musím paní prosit o tuto službu a navíc jí pětkrát diktovat můj e-mail (mezi každým pokusem si vyslechnete "cóžéééé?". A to jsem si pro zjednodušení zřídil mail s mým jmémem, absolutně českým).
  Vyhovovaly vám stávající podací lístky pro případ archivace a následného dohledání? S tím se rozlučte, pošta totiž na přepážky nedodává papírové čtvrtky k tomu určené, paní potvrzení vytiskne na jakýsi poloprůhledný papír a následně Vám ho ze tří stran orve. Někdy podle pravítka, jindy jen tak od ruky. Dostanete přesně takový kus papíru, ze kterého rytíř Brtník z Brtníku četl kouzla. Dnes se jí to extra povedlo. Ale byla tak hodná, že mně poradila, abych si to doma ostříhal nůžkama. Parádička - zbytečná práce navíc a už teď se těším, až budu časem něco v té mozaice hledat.
  Pro mě úplná specialitka na závěr, již osm měsíců nefungující sledování doporučených zásilek začínajících kódem RR. Pro mě i pro mé zákazníky opravdu praktická věc. Chcete si na poště koupit punčochy, náhrdelník, náušnice nebo třeba bublifuk? Žádný problém. Ale dopátrat se, proč jim nefunguje, popřípadě kdy bude fungovat, co u pošty fungovat má - neřešitelné.
  Být to soukromá firma, a moje, to by bylo nezaměstnaných...

 • 31. 10. 2013 23:34

  jiří (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Naprostý souhlas, mluvíte mi z duše. Občas mě mrzí, že jsou ty několikatunové dámy za přepážkou, za jejich neochotu, drzost potažmo lenost, bych jim častokrát s radostí nafackoval žena ne-žena!

 • 23. 11. 2016 5:52

  Ja (neregistrovaný) 37.188.132.---

  Souhlasim s predchozim prispevkem a pokud mate zakaznickou kartu sjednate priplatite za dodani do druheho dne pojistite balik nedojde pri reklamaci vam reknou ze mate slevu a dostanete 0 jiz pohresuji druhy balik ja jim jeste jednu sanci dala vsak jiz vice

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).