Česká národní banka (ČNB) na svém dnešním zasedání v souladu s očekáváním opět zvýšila základní sazby. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) od zítra vzroste o 0,5 % na 5 %. Diskontní sazba vzroste o 0,5 % na 4 % a lombardní sazba pak o 0,5 % na 6 %.
Pro spotřebitele to kromě jiného znamená, že mohou výš šplhat úrokové sazby u vkladových, ale i úvěrových produktů.
Úrokové sazby se nyní dostaly na nejvyšší úroveň od konce roku 2001. Současný ekonomický vývoj vykazuje stagflační trend, což je obecně pro centrální banky nepříjemné dilema. Nicméně v situaci s velmi nízkou mírou nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice se ČNB rozhodla klást prozatím důraz na boj s inflací a obavy týkající se podvázání růstu ekonomiky jsou prozatím na druhé koleji,
uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, který poukázal na to, že centrální banka je nyní ve složitější pozici než před válkou, protože současný vývoj má výraznější stagflační charakter a jde ve směru vyšší inflace a slabšího růstu ekonomiky.
ČNB tak podle něj bude muset nyní zvažovat, jak agresivně naplňovat svůj mandát dosahování cenové stability a boje s inflací, protože výraznější utahování měnové politiky bude víc poškozovat reálnou ekonomiku, která už tak bude čelit mnoha nepříznivým vlivům.
Další zvyšování úrokových sazeb už podle něj zrychlování inflace letos nezvrátí. Jak naznačují první přicházející inflační čísla za březen z okolních zemí, inflace dále zrychlí z titulu řady proinflačních faktorů spojených s ruskou válkou na Ukrajině. ČNB se dalším zvyšováním sazeb však snaží zejména zamezit rozvolnění inflačních očekávání domácností a firem pro další roky, aby se zvýšená inflace v ČR neusídlila na delší období,
vysvětlil Seidler a dodal, že nelze ani vyloučit, že centrální banka své protiinflační úsilí podpoří také více přes kurzový kanál, tedy intervencemi ve prospěch koruny, aby se dovážená inflace tlumila rychleji silnějším kurzem.