Hlavní navigace

Slevy na jízdném se změní. Od dubna budou žáci, studenti a cestující nad 65 let jezdit v dopravě s 50% slevou

31. 3. 2022

Sdílet

Od dubna budou žáci, studenti a občané starší 65 let jezdit v regionálních a dálkových vlacích a autobusech s 50% slevou na jízdném. Dosud tyto skupiny cestujících mohly čerpat státní slevu na jízdné ve výši 75 % Nová vláda se rozhodla slevu zachovat, ale s ohledem na nepříznivý stav státního rozpočtu, jež zůstal po vládě minulé, ji od dubna snižuje.

Zároveň dojde k sjednocení podmínek pro cestování malých dětí ve vlaku i v autobuse. Do 6 let věku budou mít všechny děti jízdné bez poplatku. Sleva ve výši 75 % zůstává pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P.

Pro využívání veřejné dopravy je padesátiprocentní sleva stále atraktivní, sociálně citlivá, odpovědnější ke státnímu rozpočtu a neodvádí cestující z vlaků a autobusů do individuální dopravy, uvedl ministr dopravy Martin Kupka a dodal, že úpravou výše slevy ze 75 % na 50 % se sníží deficit státního rozpočtu ročně až o 1,9 mld. Kč v závislosti na tom, kolik bude v následujících letech cestujících ve veřejné dopravě.

Od zavedení plošných slev od září 2018 stát zaplatil na kompenzacích dopravcům doposud přes 14 miliard Kč. Nově upravené slevy vyjdou státní rozpočet až na 3,9 miliardy Kč.

Kupka upozornil, že dojde i k zavedení slev i pro invalidy 3. stupně. Vláda v lednu tohoto roku uložila prověřit způsob prokazování slevy, kdy se nyní připravuje nejvhodnější forma jednotného vzoru průkazu či jiné formy doložení nároku na slevu z jízdného, vysvětlil ministr dopravy s tím, že předpokládá zavedení této slevy v druhé polovině roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).