Hlavní navigace

Češi zatím dávají přednost klasickým vozům před autonomní vozy a elektromobily

Sdílet

Lenka Kašparová 28. 8. 2019

Z ankety UNIQA pojišťovny, které se zúčastnilo 3200 majitelů povinného ručení, vyplývá, že autonomní vůz by si pořídilo jen 16 % řidičů, zbylých 77 % preferuje klasické auto. O jejich pořízení uvažují spíše mladší ročníky, zatímco starší generace upřednostňuje konvenční vodidla. Více než polovina (55 %) respondentů se přitom domnívá, že autonomní vozy z v budoucnu zvýší rychlost provozu a bezpečnost na silnicích, ovšem pouze za předpokladu, že na nich budou převažovat.

Větší oblibě elekromobilů brání jejich vysoká cena, kvůli ní by si jej nepořídilo 81 % dotázaných a nepříliš hustá síť dobíjecích stanic. Tu uvedlo jako důvod 62 % respondentů. 57 % dotázaných není spokojeno s nízkým dojezdem na jedno nabití. To se však může změnit, protože za předpokladu, že by zmiňované problémy byly odstraněny, uvažovalo by o jeho pořízení 8 z 10 řidičů, kteří dnes dávají přednost autonomním vozům. Podíl eletromobilů na českých silnicích je v současnosti nižší než 0,5 %, zatímco třeba v Norsku je to 40 %.

Podle dat European Federation for Transport and Environment (T&E) chtějí evropské automobilky přinést na trh do roku 2021 celkem 214 různých modelů elektromobilů, zatímco loni vybírali zájemci jen z 60 možných variant. To by znamenalo více než ztrojnásobení nabídky ve srovnání s loňskem a možná i větší dostupnost těchto vozidel, říká Eva Svobodová, tisková mluvčí, UNIQA pojišťovna.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).