Hlavní navigace

Češi za volantem nejen telefonují, ale dělají si i selfie. Pokuty ale máme téměř nejnižší v Evropě

Sdílet

Před 90 % českých řidičů přiznává, že při řízení vozidla někdy telefonuje. Více než polovina to dokonce dělá opakovaně. Někteří dokonce za volantem telefon používají i k psaní SMS zpráv, navigování, sdílení informací na sociálních sítích nebo pořizování selfie. Postih za telefonování za volantem vám ale hrozí nejen v České republice, ale i v zahraničí.

V České republice vám za podobné chování může policista udělit blokovou pokutu na místě do maximální částky 1000 Kč. V přestupkovém řízení můžete dostat pokutu v řádu 1500 – 2500 Kč a připsání dvou trestných bodů.

Pokud byste telefonovali za volantem v zahraničí, můžete dostat podstatně vyšší pokuty. V Polsku a Rakousku se nejnižší sazba pohybuje na hranici 50 eur. V Německu vám mohou udělit pokutu až 120 eur plus dva trestné body a měsíční zákaz řízení.

Na Slovensku je pak základní sazba rovněž 120 eur. V Itálii ale od nového roku výrazně přitvrdili a pokuta může být až 646 eur plus dvouměsíční zákaz řízení. Vysoké postihy byly vždy v Nizozemsku a Velké Británii (okolo 230 euro) a ve Španělsku 200 euro.

A ve Francii dokonce nesmíte telefonovat bez hands-free sady, pokud máte zapnutý motor. Ani když je auto zaparkované. V opačném případě vám rovněž hrozí několika set eurová pokuta.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).