Češi v posledním čtvrtletí loňského ruku měli nejméně přesčasů za 5 let. Nejvíce přesčasů odpracují Japonci

18. 7. 2019

Sdílet

Češi ve třetím čtvrtletí roku 2018 odpracovali nejméně přesčasů za posledních pět let. Podle statistik pracuje více než 48 hodin týdně až 22 % lidí na světě.

Na snižování míry přesčasu na českých pracovištích se podílí rekordně nízká nezaměstnanost, která nahrává zaměstnancům v jejich snaze prosazovat lepší pracovní podmínky. Podle Českého statistického úřadu (ČSU) pracovalo ve třetím čtvrtletí roku 2018 jen 8,6 % přesčas zaměstnanců, což je nejméně od roku 2014, kdy ČSU tuto statistiku zavedl. Pro srovnání v roce 2017 vykonávalo práci přesčas 10 % zaměstnanců.

Celosvětové statistky ale ukazují, že práci přesčas jsou nuceny vykonávat stovky milionů lidí. Nejhorší je situace v Japonsku. Z japonské vládní studie zpracované roku 2016 vyplývá, že skoro čtvrtina zdejších firem chce po svých zaměstnancích, aby odpracovali každý měsíc více než 80 hodin přesčasů.

Negativní vliv přemíry hodin strávených na pracovišti na lidské zdraví přitom dokládá řada vědeckých studií. Nedávný průzkum francouzských odborníků mezi 143 000 respondenty prokázal, že lidé, kteří odpracují minimálně 50krát do roka více než 10 hodin denně, mají o 29 % vyšší pravděpodobnost, že je postihne mozková mrtvice, než je tomu u jiných zaměstnanců. Vyšší míru rizika nesou zaměstnanci mladší padesáti let pracující na úřednických a kancelářských pozicích.

Studie publikovaná v britském odborném zdravotnickém periodiku The Lancet v roce 2015, která účinky přesčasů zkoumala na 600 000 osobách, uvádí, že existuje souvislost mezi prací přesčas a horším psychickým zdravím. Lidé pracující často přesčas, trpí nižší kvalitou spánku a pravděpodobněji se u nich časem rozvinou nezdravé životní návyky, jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu či přibírání na váze.

Nedostatek odpočinku na úkor práce nejen poškozuje lidské fyzické a psychické zdraví, ale vede i k větší nespokojenosti v práci a zvýšené míře stresu. Tyto jevy pak dále ovlivňují výkonnost pracovníků, ti nestíhají plnit své úkoly v pracovní době a pracují přesčas nebo doma. Dostávají se tak do začarovaného kruhu, varuje Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).