Hlavní navigace

Češi jsou ochotní odejít do nového zaměstnání, za 5 tisíc k výplatě navíc

Sdílet

Lenka Kašparová 18. 7. 2019

České zaměstnance motivuje ke změně pracovního místa vyšší plat a kariérní postup. Za plat vyšší alespoň o 3000 Kč by své stávající zaměstnání opustilo 27 % lidí. Cifra na výplatní pásce navýšená o 5000 Kč by k odchodu přiměla celých 62 % dotázaných. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Manuvia, který proběhl letos na jaře a zapojilo se do něj 1050 respondentů.

K úvahám o změně zaměstnání přispívají letní měsíce, kdy většina lidí odjíždí na dovolenou a má prostor více přemýšlet o své budoucnosti. Odchod ze zaměstnání častěji zvažují ti, kterým na stávajícím pracovišti něco vadí. Celých 26 % respondentů přemýšlí o tom, že dá během letních prázdnin výpověď, dalších 18 % o tom uvažuje.

Nejčastěji chtějí změnit práci lidé v Libereckém kraji, Jihomoravském kraji, Ústeckém kraji a v Praze (nad 30 %). V Praze a Brně, jako největších městech v České republice, je nezaměstnanost tradičně nízká, v Libereckém kraji mohou hrát roli dodavatelé mladoboleslavské automobilky, vysvětluje Peter Dosedla generální ředitel Manuvia.

Více než třetina dotázaných (36 %) je přesvědčena, že by jinou práci sehnali do dvou týdnů, 31 % si myslí, že by jim shánění nového místa zabralo přibližně měsíc a zbývající třetina má za to, že by nové zaměstnání hledali déle. Více pesimističtické jsou v tomto ohledu ženy, 40 % z nich se domnívá, že by jim hledání nové práce zabralo více než měsíc. Delší dobu hledání nového místa také očekávali spíše starší pracovníci, zatímco čerství absolventi častěji uváděli, že potřebují k nalezení zaměstnání kratší časový interval.

Až 86 % respondentů je ochotno změnit svůj dosavadní obor, i když polovina z nich předpokládá, že by to nebylo snadné. Kromě vyššího platu lákají zaměstnance ke změně pracoviště bonusy, jako je například flexibilní pracovní doba, tu by uvítalo 31 % dotázaných.

Flexibilní pracovní dobu by uvítaly více ženy, přesně třetina, a obecně lidé do 35 let, u nichž se dá předpokládat, že musí práci kloubit s péčí o malé děti. Skupinou, která podporuje flexibilní dobu nejvýrazněji, jsou vysokoškoláci a obyvatelé Prahy a Brna, komentuje Peter Dosedla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).