Hlavní navigace

Češi utrácí za svatby méně než před 20 lety, ale financují si je sami

Sdílet

Za svatbu konanou v 70. letech Češi utratili až šestinásobek tehdejšího průměrného platu, tedy průměrně 2300 Kčs. V současné době již toto neplatí a Češi na svatbách šetří. V posledních 6 letech zaplatí za takovou událost v průměru dvojnásobek průměrné mzdy, což činí 50 400 Kč. Vyplynulo to z průzkumu Equa bank.

Pokud už respondenti svatbu plánují, chtějí za ni utratit ještě o něco méně, a sice 1,7 násobek průměrného platu, a to 43 400 Kč. Uspořit se snaží na vzpomínkových materiálech, na počtu pozvaných hostů a na svatební cestě.

Stejně jako v jiných odvětvích je u investic do svateb patrný radikální propad na konci první dekády. Ekonomická krize změnila spotřebitelské chování. Od zmiňovaných sedmdesátých let totiž cena svatby rostla. Na přelomu milénia byly páry ochotny zaplatit zhruba trojnásobek průměrného měsíčního příjmu, říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Změnil se i způsob financování svateb. V 70., 80. a 90. letech financovali svatbu převážně rodiče snoubenců. Ti platili buď celou svatbu, nebo na ni výrazně přispěli. Aktuálním trendem je však finanční nezávislost snoubenců na rodičích. V posledních 6 letech si tak každý druhý pár platil svatbu sám. Většina (86 %) použila jen vlastní zdroje a 14 % párů si na svatbu půjčilo. Z toho 7 % od rodiny a dalších 7 % od banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).