Hlavní navigace

Češi šetří méně. S elektřinou ale zachází nejšetrněji v EU

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 10. 2016

Míra úspor domácností v České republice se v prvním kvartále letošního roku 2016 snížila na 9,39 %. Meziročně se jedná o pokles o necelá 4 %. I přesto Češi patří k těm spořivějším národům. Vyplývá to ze statistik Evropské komise, podle kterých české domácnosti například spotřebují nejméně elektřiny v EU.

Mezi roky 2000 až 2014 například průměrná česká domácnost ročně bez započítání vytápění, klimatizace a ohřevu vody spotřebovala 1398 kWh elektřiny, což je nejméně ze všech členských států. Podíl energetické spotřeby domácností na celkové spotřebě v ČR klesl během let 2005 – 2013 na 11,6 %, což je hodnota pod průměrem EU.

Podle analytiků je důvodem konzervativní postoj Čechů k finančním záležitostem, který se projevuje mimo jiné i vyšší mírou úspor domácností. Češi ušetří asi 12 % ze svých ročních disponibilních příjmů, což je procentuálně víc než v zemích na východ od nás, ale méně než kupříkladu obyvatelé Francie, Německa či Belgie. Solidní míra úspor domácností je jedním z projevů konzervativního přístupu k financím. Dalšími projevy jsou kupříkladu opatrnost při zadlužování a nechuť k riziku při zhodnocování úspor, myslí si hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 10. 2016 13:31

    Josef (neregistrovaný) ---.tykva.info

    Zacházíme s ní nejšetrněji jelikož její cenové výkyvy jsou nevyzpytatelné, od loňského července cena elektřiny klesala a od letošního února jde zas zvesela nahoru, mezi tím se to jen minimálně mění. Takže jí využíváme s obezřetností k našim výdajům. A co jsem četl v jednom článku, tak elektřina je u nás jednou z nejdražších v Evropě, takže další fakt proč je tomu tak. Zajímalo by mě, jestli na to třeba měla částečně vliv i liberalizace trhu, jelikož když se dostaneme alespoň částečně k nižším cenám, tak už se tolik omezovat nemusíme. Já jsem třeba u comfort energy, kde mám o něco lepší ceny, ale přesto si trh stále hlídám a sleduji jeho vývoj, abych byl v obraze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).