Hlavní navigace

Češi se zadlužení nebojí. Půjčujeme si více než loni, ale na bydlení

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 10. 2012

Od počátku roku banky a stavební spořitelny půjčily svým klientům na bydlení 120,7 mld. Kč, což je o 2,4 mld. Kč více než ve stejném období loňského roku. Meziroční růst je důsledkem zvýšeného zájmu o hypotéky, jejichž podíl tvoří skoro ¾  celkového objemu sjednaných úvěrů.

Za září banky poskytly hypoteční úvěry v hodnotě 8,7 mld. Kč. Meziročně to sice znamená pokles o 16 %, ale to jen proto, že v loňském září banky rozpůjčovaly rekordních 10,4 mld. Kč, což se jim do té doby v září nikdy nepodařilo. Hlavní faktory, které stojí za nominálním růstem vykazované produkce hypoték, jsou podle našeho názoru již několik měsíců neměnné. Na jedné straně jsou to rekordně nízké úrokové sazby hypoték, příznivé ceny nemovitostí, oživení investiční poptávky (lidé vnímají nemovitosti opět jako příležitost pro uložení volných prostředků), ale také očekávaný nárůst daní  (DPH, daň z převodu nemovitostí), uvádí zpráva společnosti Golem Finance.

Ta ale upozorňuje na to, že bankami uváděné objemy sjednaných hypoték v sobě obsahují i „recyklované“ hypotéky, jejichž účelem bylo refinancování již poskytnutých úvěrů, které čísla uměle navyšují.

Stavební spořitelny v září klientům poskytly úvěry celkem za 3,47 mld. Kč, největší podíl si z této částky připsala Českomoravská stavební spořitelna (2,17 mld. Kč). V součtu stavební spořitelny od začátku letošního roku svým klientům půjčily 32,75 mld. Kč, což je v meziročním srovnání pokles o 2 procenta, uvádí Golem Finance.

Zdroj: Golem Finance

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).