Hlavní navigace

Češi průměrně dluží na úvěrech za bydlení 1,73 milionu Kč

Sdílet

Lenka Kašparová 22. 11. 2019

Ve třetím čtvrtletí letošního roku 2019 dosahovala průměrná částka dluhu z úvěrů na bydlení, tedy dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření výše 1,73 milionu Kč. Podíváme-li se ale na jednotlivé regiony, tak na Karlovarsku a Ústecku dosáhla průměrná výše tohoto dluhu 1,2 milionu Kč, ve Středočeském kraji to ale bylo téměř 2 Kč a v Praze skoro 3 miliony Kč. Vyplývá to ze statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Středočeský kraj se v rámci České republiky vymyká především kvůli napjaté situaci na pražském trhu s nemovitostmi. Vysoké ceny pražských bytů vedou k odchodu části lidí za hranice hlavního města a rostoucí ceny nemovitostí napříč Českou republikou jsou také jedním z důvodů, proč si lidé půjčují na bydlení stále vyšší částky, říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Průměrná výše dlouhodobého dluhu, čili dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, se ve všech krajích zvýšila meziročně o 6–8 %. Naopak ve většině krajů meziročně klesl počet lidí, kteří měli nějaký typ úvěru na bydlení. Nejrychlejší pokles byl zaznamenán v Karlovarském kraji (-1,2 %) a na Vysočině (-0,8 %). Naopak ve Středočeském kraji se počet lidí s dlouhodobým dluhem zvedl o 0,8 % a v Plzeňském kraj o 0,1 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).