Češi přestávají platit krátkodobé dluhy. Rostou hlavně nesplácené závazky na spotřebu u mladých

22. 11. 2024

Sdílet

peníze, finance, čas, exekuce, dluhy Autor: Depositphotos

Růst nespláceného dluhu na spotřebu meziročně vzrostl. Zejména u lidí do 24 let. Informace vyplývají ze zprávy společnosti Czech Credit Bureau, která provozuje bankovní (BRKI) a nebankovní úvěrový registr (NRKI).

Celkový objem krátkodobého dluhu na spotřebu ke konci třetího kvartálu poprvé přesáhl hranici 600 mld. Kč a meziročně vzrostl o 39,1 mld. Kč. Nějakou formu dluhu na spotřebu mělo podle společnosti CCB ke konci třetího čtvrtletí 2,3 mil. lidí, což je o 2,8 % méně než před rokem. Objem krátkodobého dluhu se však zvýšil ve všech krajích, stejně jako průměrná částka na jednoho dlužníka, která oproti loňsku vzrostla o 10 % (267 tis. Kč). Na krátkodobého dluhu se nejvíce (27,4 %) podílí lidé ve věku od 45 do 54 let. Nejvyšší průměrná částka na dlužníka ale připadá na mladší dlužníky, od od do 44 let (311 tis. Kč).

Navzdory tomu, že průměrná částka dluhu na spotřebu na dlužníka rostla rychleji u vyšších věkových skupin, u těch mladších rostou problémy se splácením. U dlužníků do 24 let se zvýšil objem nespláceného dluhu na spotřebu oproti minulému roku o 30 %, a to na 1,7 mld. Kč. Jde o nejrychlejší růst ze všech věkových skupin.

Ve věkové skupině od 25 do 29 let to byl růst o 21 % na 3,5 mld. Kč a ve skupině od 30 do 34 let pak o 26 % na 4,7 mld. Kč. V nejmladší věkové skupině, tedy u lidí do 24 let, své závazky řádně nesplácí 14 % dlužníků, což je poměrně vysoké procento, napříč věkovými skupinami je to 8 % dlužníků. Rozhodně je na místě zapracovat na finanční gramotnosti. Základem by měla být schopnost zvážit, zda úvěr skutečně potřebuji a nezadlužovat se zbytečně,“ okomentoval vývoj Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Neprověřili vás řádně jako dlužníka: Kdy vás to osvobodí od placení úroků i sankcí? Přečtěte si také:

Neprověřili vás řádně jako dlužníka: Kdy vás to osvobodí od placení úroků i sankcí?

Rostl také objem dluhu na bydlení. Na konci třetího kvartálu dosáhl 2,92 bilionu Kč, o 8,5 % více než loni. Rychlý růst objemu dluhu je z velké části dán vysokými cenami nemovitostí, výrazně se oproti loňsku zvýšila i průměrná částka na jednoho dlužníka, a to o 10 %, vysvětlila také Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací. V porovnání s loňskem se podle ní průměrná částka nových úvěrů na bydlení (vč. refinancování) zvýšila o 36 % z 3,34 na 4,54 mil. Kč.

Úvěr na bydlení mělo v ČR ke konci třetího čtvrtletí letošního roku 1,05 mil. lidí, nejvíce ve věkové kategorii od 35 do 44 let (24 %). Na jednoho dlužníka připadá v rámci hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření průměrně 2,77 mil. Kč.

Nejvyšší částka u úvěrů na bydlení logicky připadá na obyvatele Prahy. Průměrně je zde takový závazek ve výši 4,65 mil. Kč. Naopak nejnižší je pak v Karlovarském kraji (1,92 mil. Kč).

Na rozdíl od dlužníků s krátkodobými úvěry ale mají ti s dlouhodobými závazky dobrou platební morálku. Oproti minulému roku se objem nespláceného dlouhodobého dluhu snížil o 0,8 % na 4,5 mld. Kč. Jde pouze o 0,15 % z celkového objemu dluhu na bydlení.

Platíte nevýhodný úvěr? Nová aplikace zdarma poradí, jestli se nemůžete vykroutit z úroků Přečtěte si také:

Platíte nevýhodný úvěr? Nová aplikace zdarma poradí, jestli se nemůžete vykroutit z úroků

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).