Hlavní navigace

Češi netuší, že v případě vážného úrazu mají nárok na odškodnění a bolestné

Sdílet

V případě vážného úrazu by třetina Čechů vůbec nevěděla, co dělat a kam se obrátit. Ti ostatní do značné míry spoléhají na pomoc partnera či vlastní úspory. V případě odškodnění za úraz lidé netuší, na co mají právo – jen každý druhý ví o kompenzaci sníženého společenského uplatnění, které přitom z odškodného tvoří nejvyšší částku.

Největší strašák je pro Čechy vážná dopravní nehoda, obává se jí 42 % respondentů. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Vindicia.

Více než třetina dotázaných spoléhá na to, že v případě nehody získají peníze z pojištění viníka či zaměstnavatele. Každý šestý také tvrdí, že se o něj v nejhorším postará partner. Alarmující je domněnka, že mají lidé naspořenou dostatečnou částku, aby jim případné zranění pokryla. Při vážném zranění totiž hovoříme i o několikaměsíčním výpadku příjmu a nákladech na léčbu, varuje Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

A liší se i realita a představy Čechů o tom, na co mají v případě odškodnění nárok. V 90 % případů lidé správně říkají, že odškodné zahrnuje bolestné a náhradu ušlé mzdy. Ale už jen polovina ví, že má v případě úrazu právo na kompenzaci ztížení společenského uplatnění. To přitom zpravidla bývá daleko vyšší než právě bolestné. Odráží totiž to, jaké dopady má úraz na váš další život.

Češi také často nevědí, že odškodnění zahrnuje doživotní renty či náhradu hmotné škody. Každý desátý se zato mylně domnívá, že má nárok na ozdravné pobyty v zahraničí, odpisy z daní či placení školného pro děti na soukromé škole.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).