Hlavní navigace

Jak na zvýšení mzdy? Rozhodně neargumentujte tím, že je málo lidí a můžete jít jinam

Sdílet

Přetrvávající krizový stav na trhu práce, který je spojen zejména s nízkou nezaměstnaností a nedostatkem pracovníků, přinesl mnoha zaměstnancům vyšší mzdu, a to až o desítky procent. Více peněz dostávají lidé v dělnických profesích ve výrobě a logistice, vyšších částek na výplatnicích se dočkali také lidé zaměstnaní v obchodních řetězcích, říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Neznamená to ale, že mzdy rostly všem. Leckoho pak napadne, že by si i on mohl říci o vyšší mzdu, protože je na to ideální doba. To je na jednu stranu pravda, avšak na druhou stranu není dobré argumentovat právě tímto. Přijít za nadřízeným s tím, že panuje nízká nezaměstnanost, a tak chcete přidat, není dobrý postup, upozorňuje Tomáš Surka. Žádost o vyšší mzdu je lepší spojit s dokončením úspěšného projektu nebo s jiným pozitivním výsledkem, který máte právě za sebou. Obchodníkům pomůže získání důležitého zákazníka, dosažení nebo významné překonání domluvených cílů, jindy je vhodným argumentem pro žádost o vyšší plat nově získaná kvalifikace.

Naopak není vhodné přijít za nadřízeným s tím, že všichni kolegové v práci nebo známí z jiných firem berou více než vy. Anebo vytáhnout argumenty typu, že děti chodí na drahé kroužky, nebo že potřebujete zrekonstruovat byt. Takové věci nesouvisí přímo s prací a nadřízené nemusí zajímat.

Zaměstnavateli není ani vhodné vyhrožovat odchodem z firmy, pokud ke zvýšení nedojde. Jestliže jste ale dostali konkurenční nabídku s lepším platovým ohodnocením, není od věci ji svému nadřízenému představit.

O kolik peněz navíc si můžete říct? Vhodných je 5–10 %. K většímu navýšení může dojít, pokud povýšíte, nebo dostanete více zodpovědností než doposud.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 3. 2019 10:04

    qwertz (neregistrovaný) 85.17.24.---

    Chodit za nadřízeným, že chcete přidat, je pitomost. Pokud není dostatečně soudný, aby si navyšování mezd ve svém temu zajistil průběžně sám, nemá to valný smysl. Navíc proč škemrat u stávajícího zaměstnavatele o 5-10% (navíc typický korporát má tabulky a limity), když změnou zaměstnavatele lze klidně získat i 50-100%.

    Nadřízenému se maximálně v rámci slušnosti v předstihu oznamuje, že výše mzdy je neudržitelná a rovnou odchází jinam.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).