Hlavní navigace

Češi mění olej v autě jednou ročně a často v neznačkových servisech

Sdílet

Téměř dvě třetiny řidičů mění motorový olej v autě jedenkrát ročně. Ve 47 % případů se rozhodnou nevyměňovat olej sami, ale zajet s autem za tímto účelem do autoservisu. Ve většině případů se ale jedná o autoservis neznačkový. Vyplývá to z průzkumu společnosti Paramo, která je výrobcem olejů značky MOGUL. Při výběru motorového oleje jsou pro Čechy rozhodující především technické parametry, cena a značka výrobku.

Obecně platí, že řidiči by se při vyměňování oleje měli řídit pokyny, které stanovil výrobce daného vozidla a používat proto jen ta maziva, která tyto podmínky splňují. Možná i to je důvod, proč téměř 47 % řidičů svěřuje výměnu oleje autoservisům, většinou neznačkovým. Jen necelá třetina motoristů spoléhá sama na sebe a olej mění vlastnoručně, říká Petr Kalach, marketingový manažer společnosti Paramo.

Češi nakupují motorové oleje nejčastěji v autoservisech, na čerpacích stanicích a v obchodech s náhradními díly. Za posledních 5 let také vzrůstá počet lidí, kteří nakupují tyto výrobky on-line.

Při výběru je pro 63 % dotázaných rozhodující, jaké má olej technické parametry. U 56 % rozhoduje i cena a u poloviny respondentů i značka výrobku. Polovina Čechů si ochotně připlatí za prémiový olej. Řidiči si ho často spojují s lepšími mazacími schopnostmi při studených startech, prodlouženým servisním intervalem, delší životností a zvýšeným výkonem motoru.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 4. 2016 10:13

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

  Dneska je vsechno o pohodli. Kdo ma penize, nemusi resit nic, dava auto do znackoveho servisu, kdo penize nema, meni si olej sam.

  Odsroubovat sroub a filtr, nechat vytect olej a nalit tam novej zvladne i Otik z Vesnicky strediskovy, na tom neni co zkazit, tak logicky vetsina ridicu, ktery nejsou ani bohaty ani chudy, budou nechavat menit olej v neznackovem servisu, kde za to zaplatit min.

  Sam sem prosel podobnym vyvojem :-) Driv sem si menil olej + pneu sam, ted to dovezu do mistnich dilnicek, na pockani vymeni a jedu zpatky a nemusim resit umazany ruce :-)

 • 8. 4. 2016 19:39

  Agent Bureš

  Pokud se dá tomuto průzkumu věřit, tak skoro čtvrtina motoristů nemění olej ani jednou ročně. To je docela dost.

  Netipoval bych, že skoro třetina motoristů si mění olej sama. I když vzhledem k ceně v mnoha servisech to vlastně není až tak překvapivé.

  Ve značkovém servisu (nejde o prémiovou značku) mi oznámili takovou cenu, že sám si za tuto částku vyměním olej asi 6x. Olej kupuji dostatečně kvalitní, práci nepočítám.

  V levném neznačkovém servisu byla cena asi čtvrtinová oproti značkovému servisu a olej použili snad až zbytečně kvalitní (tedy pokud někde nenakupující jen obaly od drahých olejů a do aut nedávají nějaký levný olej z velkého sudu:))

 • 6. 1. 2019 12:00

  Hon.Jab. (neregistrovaný) ---.31.broadband12.iol.cz

  Podle mě se hlavně hledí na to, aby co nejvíc ušetřili. Ideálně si olej vyměnit sám, nejlépe úplně ten nejlevnější a nebo dát nějakému dědulovi dvě stovky za to že mi to vymění. Řekl bych že do dobrých servisů jezdí menšina. Pak jim ale auto začne zlobit a nic jiného jim nezbývá a v servisech se nemůžou přestat divit. Tady mají hezky napsané nejčastější chyby při těchto problémech http://www.motogart.cz/vymena-oleje-v-automatickych-prevodovkach-s-proplachem Jinak ceny mají možná vyšší, ale auto mi jezdí pod jejich dohledem už dlouhé roky bez problémů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).