Hlavní navigace

Co s chybně podaným daňovým přiznáním?

Sdílet

Lhůta pro podání daňového přiznání již vypršela. Podat jste jej měli na finančním úřadě do pátku 1. dubna 2016. Pouze pokud jste se rozhodli využít služeb daňového poradce, máte čas až do 1. července 2016. V takovém případě jste ale tuto skutečnost museli do zmíněného 1. dubna 2016 finančnímu úřadu oznámit. Dle statistik odkládá podání daňového přiznání na poslední týden v březnu téměř 80 % lidí. Snadno se tak stane, že bude někde chybně vyplněná kolonka.

Pokud se i vám stalo, že jste při vyplňování svého daňového přiznání udělali chybu, nezoufejte. Vše se dá napravit, záleží pouze na tom, kdy na svůj omyl přijdete a zda se vám tím vaše daňová povinnost zvýší nebo sníží. Jestliže jste zjistili, že jste zapomněli například uplatit slevu na dani či daňový náklad, nebo jste nezahrnuli do daňového přiznání nějaký příjem, můžete podat opravné daňové přiznání. Musíte to ale zjistit ještě před 1. dubnem 2016.
Pokud však na tento nedostatek přijdete později, lze si podat dodatečné daňové přiznání, které by vedlo ke snížení vaší daňové povinnosti, v případech stanovených zákonem, upozorňuje Andrea Kleinová ze společnosti Baker Tilly.

V situaci, kdy jste vyplnili špatně daňové přiznání a na základě jeho opravy se vám daňová povinnost zvýší, je postup jiný. Musíte v každém případě odevzdat dodatečné daňové přiznání. A na finanční úřad jej musíte doručit nejpozději na konci měsíce, následujícího po měsíci, kdy jste na chybu přišli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).