Vklady Čechů v bankách rostou. Už v srpnu loňského roku vklady překonaly hranici tří bilionů Kč, ke konci letošního února byly úložky vyšší o dalších 66,6 mld. Kč. Meziroční nárůst vkladů obyvatelstva dosáhl nominálně 167 mld. Kč. Jde tak o navýšení o 5,7 %. Dvojnásobným tempem rostl také meziroční zájem o úvěry (10,9 %). I přes opadající zájem o hypotéky dosáhl celkový objem úvěrů obyvatelstva na 1,972 bilionu Kč. Informace vyplývají ze zprávy České bankovní asociace (ČBA).
Zatímco u obyvatel je převis úspor nad půjčkami základní charakteristikou českého bankovnictví od nepaměti, a živnostníci jsou v „netto pozici“ od přelomu tisíciletí, u firem se objevil tenhle fenomén až v průběhu pandemie, poprvé v červenci 2020,
informoval Miroslav Zámečník, hlavní poradce ČBA, podle kterého jde o projev opatrnosti.
Nyní je podle něj podstatné, jak se bude vyvíjet situace v následujících měsících, kdy budou cítit nejen inflační tlaky na energetických a materiálových vstupech, ale i další problémy související s válečným konfliktem na Ukrajině a rozsáhlými omezeními v ekonomických vztazích s Ruskem.
Kromě velkého kapitálového polštáře českého bankovního sektoru je dobrou zprávou i to, že podíly nevýkonných úvěrů jak u firemních půjček, tak u úvěrů obyvatelstvu patří v ČR z pohledu celoevropského srovnání mezi ty nejnižší. Překvapivě se statistický podíl nevýkonných úvěrů v bankách v hlavních kategoriích meziměsíčně ještě snížil.
Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a víme, kam se bude, vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů, posouvat v nadcházejících měsících,
uvedl Zámečník s tím, že jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí.