Hlavní navigace

Češi jsou málo energeticky gramotní. Nerozumí smlouvám, neporovnávají a nespočítají si cenu

Sdílet

Energetická gramotnost Čechů není na příliš vysoké úrovni. Jen 15 % z nich si zvládne porovnat ceny energií, které odebírá s případnými alternativními nabídkami na trhu. A jen necelá třetina pak vnímá změnu dodavatele energií jako příležitost k úspoře. Vyplývá to ze studie Energetická gramotnost populace ČR, kterou zpracovala agentura STEM/MARK za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.

Energetická gramotnost Čechů je velmi nízká, a to na úrovni 35 %. O něco gramotnější jsou lidé z venkova než městské obyvatelstvo a úplně nejnižší gramotnost najdeme u obyvatel sídlišť, kde žije čtvrtina Čechů. Je to dáno vlastnickou strukturou, lidé na sídlištích byty, které obývají, často nevlastní a pokud ano, pak o provozních záležitostech tak jako tak často rozhodují kolektivně, což je nemotivuje si o problematice dodávek energií zjišťovat více informací, vysvětluje Jan Tuček z agentury STEM/MARK.

Mnoho Čechů tak změnu dodavatele příliš neřeší, ačkoli by tím mohli ušetřit ročně několik tisíc. Kromě nízké energetické gramotnosti je důvodem i nedůvěra v možnost úspory při přechodu k jinému dodavateli.

Velkou neznámou je pro dotázané i skladba ceny za odebíranou energii. Třetina dotázaných neví, že svou cenu energie může ovlivnit. Podle průzkumu více než polovina lidí neví, jaký má tarif pro odběr energie.

A problémem je i znalost smluv.

Porozumění podmínkám smlouvy o dodávce energií.
Autor: STEM/MARK

Porozumění podmínkám smlouvy o dodávce energií.

Polovina dotázaných neví, jestli má ke své smlouvě nějaký dodatek a přes 60 % Čechů neví, kdy může smlouvu vypovědět tak, aby nebyla automaticky prodloužena. Většina také nezná lhůtu pro odstoupení od smlouvy.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 3. 2018 19:18

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Ona to zase taková legrace neni. Možná u vody, kde je jenom vodné+ stočné krát kubík. Jenže tam člověk dodavatele změnit nemůže.
  Já každý rok proženu vyúčtování tabulkáčem a snažim se zorientovat. U plynu to ještě zvládám, u elektriky ČEZ mění položky, jak se jim zachce. Kolikrát až podle výsledné částky zjistím, jak se ta a ta položka jmenovala v minulém vyúčtování ! Po rovnávat to s jiným dodavatelem ? Prakticky nemožné. Snad se dá alespoň věřit srovnávačum na internetu.

 • 13. 3. 2018 4:15

  J, Novák

  S těmi srovnávači bych byl opatrný. Ono jich je totiž několik a zkuste si svá data zadat do několika. Pak zjistíte, že to tak nějak "neštymuje", protože se data, která srovnávače vychrlí, liší. A já se tám, jak je to možné? A hned si odpovídám: Protože každý srovnávač pracuje ve prospěch někoho jiného. Ony i ty tzv. nezávislé organizace za něco musí žít a povětšinou to není z milodarů církví či veřejných sbírek, že? A ještě ty srovnávače mají jedno úskalí: Některé vám nevyplivnou výsledek obratem, ale musíte zadat telefon, event. mail, aby se vaším požadavkem vůbec zabývali. A pokud zadáte telefon, tak se připravte na opakované obtěžující telefonáty, protože provozovateli je jasné, že když jste si zadal srovnání, tak zřejmě budete zralý na ukecání ke změně.

 • 14. 3. 2018 16:16

  Steiny (neregistrovaný) 128.199.100.---

  Ale také už to není co to bývávalo, informace jsou z internetu více dostupné a lidé se zajímají, určitě více než tak před deseti lety. To byl opravdu každý rád, že je rád a že má své smlouvy v klidu v šuplíku uložené u tradičních společností a nikdo od něj nic nechce, ale pak se není čemu divit, že platí jak mourovat a soused vedle už to skoro o třetinu levnější a to jen proto, že se zajímá. Já naopak tu změnu řešil a již pár let jsem u levnější bohemia energy, kde se už cítím silný v kramflecích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).