Hlavní navigace

Češi jsou málo energeticky gramotní. Nerozumí smlouvám, neporovnávají a nespočítají si cenu

Sdílet

Veronika Doskočilová

Energetická gramotnost Čechů není na příliš vysoké úrovni. Jen 15 % z nich si zvládne porovnat ceny energií, které odebírá s případnými alternativními nabídkami na trhu. A jen necelá třetina pak vnímá změnu dodavatele energií jako příležitost k úspoře. Vyplývá to ze studie Energetická gramotnost populace ČR, kterou zpracovala agentura STEM/MARK za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.

Energetická gramotnost Čechů je velmi nízká, a to na úrovni 35 %. O něco gramotnější jsou lidé z venkova než městské obyvatelstvo a úplně nejnižší gramotnost najdeme u obyvatel sídlišť, kde žije čtvrtina Čechů. Je to dáno vlastnickou strukturou, lidé na sídlištích byty, které obývají, často nevlastní a pokud ano, pak o provozních záležitostech tak jako tak často rozhodují kolektivně, což je nemotivuje si o problematice dodávek energií zjišťovat více informací, vysvětluje Jan Tuček z agentury STEM/MARK.

Mnoho Čechů tak změnu dodavatele příliš neřeší, ačkoli by tím mohli ušetřit ročně několik tisíc. Kromě nízké energetické gramotnosti je důvodem i nedůvěra v možnost úspory při přechodu k jinému dodavateli.

Velkou neznámou je pro dotázané i skladba ceny za odebíranou energii. Třetina dotázaných neví, že svou cenu energie může ovlivnit. Podle průzkumu více než polovina lidí neví, jaký má tarif pro odběr energie.

A problémem je i znalost smluv.

Porozumění podmínkám smlouvy o dodávce energií.
Autor: STEM/MARK

Porozumění podmínkám smlouvy o dodávce energií.

Polovina dotázaných neví, jestli má ke své smlouvě nějaký dodatek a přes 60 % Čechů neví, kdy může smlouvu vypovědět tak, aby nebyla automaticky prodloužena. Většina také nezná lhůtu pro odstoupení od smlouvy.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).