Hlavní navigace

Češi chtějí stravenky, Poláci zase lepší zdravotní péči. Zaměstnanecké benefity se v zahraničí liší

Sdílet

Co země, to jiné zvyky. A platí to i v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Například v České republice patří mezi nejrozšířenější benefit stravenky a mnoho uchazečů o zaměstnání už s nimi i tak nějak počítá. Naproti tomu v Polsku jsou třeba zaměstnanci zvyklí na to, že jim firma poskytne lepší lékařskou péči, než nabízí stát.

V Polsku příliš nefunguje státní systém zdravotnické péče. Proto firmy jako hlavní benefit často nabízejí příspěvek na lékařské zabezpečení, říká Izabela Kazimierska z polského zastoupení personálně-poradenské společnosti Devire. V Polsku pak mezi benefit počítají i vybavení pracovních prostorů oddechovými zónami, kde jsou k dispozici například šipky nebo stolní fotbal. Nižší příjmové kategorie zase očekávají od firem sociální příspěvky nebo zajištění v případě neočekávaných událostí, jakými jsou záplavy či požáry. Mezi benefity se objevují i stravenky, ale ne v takové míře jako v Česku.

V Německu je už běžným benefitem flexibilní pracovní doba a možnost brát si s sebou do práce pejska. 10 % z nejlépe hodnocených německých firem má jako hlavní benefit dotovanou stravu. Nějaký příspěvek na jídlo dává pracovníkům 60 % těchto zaměstnavatelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).