Češi chtějí pracovat v zahraničí. Motivují je peníze, ale i bezplatný úklid domu

Sdílet

V roce 2006 pracovalo v zahraničí přibližně 54 000 Čechů. Do roku 2014 se ale jejich počet zdvojnásobil a počet těch, kteří se rozhodnou pracovat mimo Českou republiku, se každým rokem zvyšuje v průměru o 15 000.

Nejčastěji ze země odjíždějí mladí lidé. Více než 40 % studentů vysokých škol plánuje po absolvování školy odejít do nějaké cizí země. Důvody jsou různé. Někoho motivují vyšší výdělky, jiný chce získat zkušenosti a nebo si procvičit cizí jazyk. Nejatraktivněji působí na Čechy Německo, Rakousko a Velká Británie. Přes 65 % studentů by se kvůli zajímavé práci bylo ochotno přestěhovat natrvalo do ciziny, přitom v loňském roce to nebyla ani polovina, popsala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

Už ale neplatí, že by do zahraničí odcházeli jen lékaři či jinak vysokoškolsky vzdělaní lidé. Stále častěji odcházejí i řemeslníci a řidiči. Hlavním lákadlem je samozřejmě vyšší finanční ohodnocení. Zatímco například v Německu dosahovala v roce 2014 průměrná hodinová mzda 24,4 euro, v Česku to bylo jen 6,9, říká Olga Hyklová

Podle odhadů odejde z České republiky do zahraničí pracovat přibližně 7 000 řidičů ročně.

Kromě peněz však Čechy lákají i benefity. Některé společnosti totiž poskytují takové benefity, které u nás příliš rozšířené nejsou. Poskytují například speciální služby, které jejich zaměstnancům pomohou v pravidelných mimopracovních povinnostech, například v úklidu domu. Běžným benefitem v USA je například hrazení zdravotního pojištění nejen zaměstnance, ale celé jeho rodiny, řekla Olga Hyklová.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).