Hlavní navigace

Čerpáte nově celý úvěrový rámec u kreditky? Jste rizikoví

Sdílet

Jiří Hovorka 7. 12. 2010

Začali jste v poslední době čerpat úvěrový rámec u kontokorentu nebo u kreditní karty na maximum? Pak vám banky nejspíš nepůjčí. Z analýzy Bankovního a Nebankovního úvěrového registru totiž vyplývá, že právě takovéto chování předznamenává do budoucna problémového dlužníka.

Existuje mnoho indikátorů, jak poznat, že klient může mít v budoucnu problém se splácením svých závazků. Například u klienta, který pravidelně využívá kreditní rámec kontokorentu či kreditní karty jen zčásti, a najednou začne čerpat maximální limit, doporučujeme zvýšenou opatrnost. Je totiž pravděpodobné, že se tento člověk ocitl ve finanční tísni či například přišel o zaměstnání a snaží se to řešit půjčkou, kterou však možná nebude schopen splácet, řekla Zuzana Pečená, výkonná ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, která v Česku provozuje Bankovní registr klientských informací.

Analýza prokázala také to, že u člověka, který má 5 a více úvěrových smluv hrozí třikrát větší riziko, že bude mít v budoucnu problém se splácením svých závazků, než u klienta, který má smlouvy dvě.

Analýza vychází z dat Bankovního a Nebankovního úvěrového registru, které sdružují celkem 47 bank a dalších finančních institucí, disponují informacemi o více než 5 milionech klientů a za 8 let své existence nashromáždily přes 16,5 milionů záznamů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).