Hlavní navigace

Ceny pohonných hmot v ČR stále klesají, benzin se prodává v průměru za 27,85 Kč

Sdílet

Jiří Velinský 3. 11. 2008

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu znovu výrazně snížily. Jak vyplývá z pondělní informace společnosti CCS, cena benzinu Natural 95 klesla v průměru o 48 haléřů na 27,85 Kč, nafta zlevnila o 39 haléřů na 28,96 Kč.

Za takové ceny se Natural 95 prodával naposledy 2. dubna 2007, nafta 21. října 2007. Připomeňme, že maxima dosáhl benzin v neděli 8. června (32,70 Kč), od té doby zlevnil o 4,85 Kč (14,83 procenta). Cena nafty se na vrchol vyšplhala o čtyři dny dříve (35,11 Kč), od té doby spadla dokonce o 6,15 Kč (17,52 procenta).

V průběhu minulého týdne cena ropy po delším období poklesu rostla, když posílila přibližně o šest procent a uzavřela na hodnotě 68,48 dolaru. Cenu částečně podpořilo snížení těžby ze strany OPECu a jeho další odhodlání pokračovat v redukci nabídky, uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum s připomenutím, že trhy reagovaly i na snižování úrokových sazeb v USA, v Číně a v Indii, což by v konečném důsledku mohlo přispět k oživení tamního ekonomického růstu.

Ceny benzinu a nafty na komoditní burze v Rotterdamu šly ovšem svou vlastní cestou a pokračovaly v poklesu, což by se mělo v tomto týdnu projevit pozitivně i u nás. Příznivý byl i vývoj koruny, která vůči dolaru posílila,“ doplnil Čermák. „V tomto týdnu by se čeští motoristé měli u čerpacích stanic dočkat dalšího zlevnění, které se bude i nadále pohybovat v řádu několika desetihaléřů, předpokládá analytik.

V meziregionálním srovnání došlo k výrazným změnám. Titul nejlevnějšího benzinu i nafty se přestěhoval do Královéhradeckého kraje. Litr benzinu je tam momentálně k dostání v průměru za 27,22 Kč. Pod hranicí 28 korun se pohybují v osmi krajích. Na Královéhradecku se v minulém týdnu zlevňovalo o 90 haléřů. Nejméně (o 20 haléřů) naopak na Liberecku. Tento kraj se v důsledku toho propadl na poslední místo s průměrnou cenou 28,37 Kč.

U nafty ztratil Karlovarský kraj titul nejlevnější nafty po více než čtyřech měsících. Na první místo se díky zlevnění o 99 haléřů dostal Královéhradecký kraj (28,24 Kč). Pod hranicí 29 korun za litr se cena nafty pohybuje v přesné polovině krajů. K nejmenšímu zlevnění došlo na Plzeňsku (o 15 haléřů), kromě benzinu mají v Libereckém kraji také nejdražší naftu (29,46 Kč).

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).