Hlavní navigace

Kabinet souhlasil se změnou dávek pro postižené

Sdílet

Jiří Velinský 3. 11. 2008

Ministři souhlasí se změnami ve vyplácení dávek pro postižené. Takzvaný příspěvek na péči by se měl lehce postiženým snížit, těžce nemocným naopak zvýšit, nejnižší dávka by měla činit 800 korun, nejvyšší 12 000 korun měsíčně.

Novela zákona má současně ztížit přístup k příspěvku na péči. Dosud byl některým lidem příspěvek na péči přiznán pouze na základě terénního šetření sociálních pracovníků, nově bude moci o jeho přidělení rozhodovat pouze odborně kvalifikovaný lékař. Novela by měla také zpřísnit systém kontrol využívání příspěvku ze strany obcí.

Postižení a potřební lidé mohou nyní od státu dostávat příspěvky na péči ve výši 2000 až 11 000 korun měsíčně. Sami se rozhodují, zda si za peníze zaplatí ústav, stacionář, či opatrování v rodině. Příspěvek však lze lehce zneužívat. Mnozí, kteří ho pobírají, chápou příspěvek spíše jako kompenzaci svých zdravotních problémů a používají ho pro svou vlastní potřebu, řekl agentuře Mediafax ministr práce Petr Nečas (ODS). První stupeň příspěvku se proto sníží na 800 korun, naopak nejvyšší stoupne na 12 000. Druhý a třetí stupeň se nemění.

Výdaje na tento příspěvek rostou nejrychleji ze všech výdajů. jen pro ilustraci, odhad pro loňský příspěvek byl 8,9 miliardy korun, reálně ovšem bylo vyplaceno více než 14 miliard korun. Odhad pro letošní rok je 19 miliard korun, vysvětlil Nečas další důvody, které vedly ministerstvo k novele zákona. Podle Nečase se novela projednala na tripartitě a jak říká „za posledních osm let je to první zákon, který získal souhlas všech tří stran“.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také navrhuje posunout účinnost ustanovení, jímž by rozhodování o penězích na dotaci zařízení poskytujících sociální služby přešly na kraje, až na rok 2012. Je nejprve nutné získat informace o tom, jaké sociální služby jsou kde poskytovány. Navrhujeme proto zavedení celostátního jednotného systému sběru dat o efektivitě, hospodárnosti a účelnosti jednotlivých druhů sociálních služeb, uvedl mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).