Hlavní navigace

Ceny nemovitostí rostou. Začínají vyrovnávat efekt levných hypoték

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 5. 2015

Hypoteční úvěry se stále nabízejí za snové úrokové sazby, které klesají už 17 měsíců v řadě. Ke snazšímu pořízení vlastního bydlení pomáhá i pomalý růst příjmů domácností. Přesto dostupnost bydlení začíná stagnovat. Mohou za to ceny nemovitostí, které začínají zvolna růst. Například podle realitního portálu RealityČechy.cz se průměrná cena bytů zvýšila za poslední dva roky o více než 10 %. 

Index dostupnosti bydlení společnosti Golem Finance, který měří jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v dubnu dosáhl hodnoty 32,6 % což znamená, že průměrná česká domácnost, která si nyní koupí byt za průměrnou cenu 1 998 503 Kč, na splátku hypotéky vynaloží skoro třetinu svých čistých měsíčních příjmů. Přitom ještě před šesti lety to byla téměř polovina, upozornil Luboš Svačina z Golem Finance.

Tato hodnota indexu ale pracuje pouze s průměrnými hodnotami. Mezi jednotlivými regiony v Česku jsou přitom ale velké rozdíly. Například v Ústeckém kraji, kde je ukazatel dostupnosti bydlení dlouhodobě nejpříznivější, domácnost na splátku hypotéky vynaloží asi desetinu příjmů zatímco v Praze to jsou kvůli vysokým cenám nemovitostí dvě třetiny příjmu. Průměrná cena bytů se jen v Praze za poslední rok zvýšila o více než půl milionu Kč a podle Svačiny dosahuje 4,61 mil. Kč.

Bez efektu levných hypoték už je nyní pořizování vlastního bydlení za svým nejlepším obdobím. Kupující, kteří neplánují využít při pořízení bytu hypoteční financování, optimální období již propásli, uvedl Svačina s tím, že index návratnosti bydlení, který měří dostupnost bydlení bez vlivu ceny úvěrů, už několik let roste a nyní dosahuje hodnoty 5,29 roku. Číslo vyjadřuje kolikanásobek čistých ročních příjmů potřebuje česká domácnost k pořízení bytu o průměrné ceně. V období po finanční krizi, kdy došlo ke korekci cen bytů se přitom hodnota tohoto indexu snížila na 4,5 roku.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).