Hlavní navigace

Ceny hypoték dál padají, zájem lidí ale klesá

Sdílet

Lenka Kašparová 16. 10. 2019

Hypotéky stále zlevňují, lidé o ně ale stejně nestojí. Průměrná hypoteční sazba v září klesla o 0,14 % na 2,47 %. Jak dále vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex počet sjednaných půjček na bydlení oproti srpnu vzrostl jen o 206 smluv. Celkem tedy bylo v září sjednáno 6359 hypoték v celkovém objemu, který jen těsně překročil hranici 15 miliard Kč a oproti srpnu vzrostl jen o 700 tisíc Kč. Nejde o nic neobvyklého, protože zájem o hypotéky většinou po skončení letních prázdnin roste. Pro srovnání, v minulém roce 2018 byly v září poskytnuty hypotéky téměř za 21 miliard Kč.

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí, říká k tomu Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.

Celkově trh s hypotékami za loňským zaostává o více než 30 miliard Kč. Nelze se tedy divit, že úrokové sazby hypoték jdou dolů. K zářijovému zlevňování se přidala například Česká spořitelna, Equa bank, Moneta Money Bank nebo Sberbank. Některé banky snížily sazby už poněkolikáté. Třeba Air Bank se rozhodla snížit úrokové sazby hypoték během měsíce dvakrát a hypotéky od 1,5 milionu Kč nyní nabízí za 2,39 %. Wüstenrot zlevnil hypotéky od konce srpna už třikrát a hypotéky s fixací na tři až sedm let poskytuje s úrokem 2,33 %.

Bankéři přichází o své bonusy a začínají být zoufalí. Standardní nástroje na získávání nových klientů nefungují a vyhlídky na zlepšení jsou v nedohlednu, dodává Štěpán Křeček.


Autor: Fincentrum Hypoindex
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).