Hlavní navigace

Ceny dovolených půjdou raketově nahoru

Sdílet

Arsen Lazarevič 18. 11. 2013

Ceny zahraničních dovolených by měly Čechům v příštím roce vzrůst přibližně o 5 až 10 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Mag Consulting, podle které je takové zdražení značně pravděpodobné, pokud ČNB bude udržovat korunu na úrovni 27 Kč za euro.

V první rovině se jedná o samostatný nákup zájezdu, do kterého se promítnou ovlivněné ceny ubytování, stravování a dopravy. Druhá rovina zahrnuje celkovou útratu v místě pobytu, která bude o 5 až 7 % vyšší, než tomu bylo doposud, uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

Kromě toho si lidé také připlatí na cenách opalovacích krémů či plavek. Tyto produkty jsou totiž dovážené většinou ze zahraničí. Podle Beránka je také krajně nepravděpodobné, že vyšší náklady promítnou cestovní kanceláře do svých marží. Intervence ČNB tak přišla podle něj v nejméně vhodný okamžik: Většina cestovních kanceláří má připravené katalogy na příští rok, které jsou kalkulovány v jiné kurzové realitě a v mnoha případech jsou tyto katalogy v tisku nebo již byly distribuovány zákazníkům, dodal Beránek

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).