Hlavní navigace

Ceny bytů loni vzrostly o desetinu, ukazují odhadní ceny

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 2. 2019

V posledním čtvrtletí roku 2018 zaznamenaly nemovitosti v České republice další mírný nárůst cen. Ukazuje to statistiky HB INDEX. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Banka index zveřejňuje od roku 2011. Za základní hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010.

Ceny bytů ve 4. čtvrtletí 2018

Tempo růstu cen zpomalilo a s pouhými 2 % je nejslabší ze všech čtvrtletí roku 2018, meziroční růst je však stále těsně nad 10 %. K nejvýraznějšímu zdražení došlo v Jihočeském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Nejnižší růst cen, prakticky stagnaci, zaznamenali v Moravskoslezském kraji. Ceny starších panelových bytů v ČR rostly více než cihlové a největší zájem je stále o byty o dispozici 2+1, 2+kk. Překvapivý je také vývoj v hlavním městě. Stále více poptávky se z okrajových částí Prahy přesouvá do Středočeského kraje. Důvodem je malá nabídka a vysoká cena pražských bytů. Co se týče novostaveb, prodeje klesají. Roční prodej spadl na cca 5000 kusů, což je nejméně za posledních 5 let, dalších cca 750 bytů tvořily byty po kompletních rekonstrukcích činžovních domů. Pokud se zaměříme na nové projekty, objevuje se zde větší množství malých bytů, které by měly vyhovět potřebám single domácností. V širším centru Prahy tyto nové projekty přesáhují hranici průměrné ceny 100 000 Kč/m2, uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Ceny rodinných domů ve 4. čtvrtletí 2018

Index cen rodinných domů po dlouhé době těsně přesáhl 2% hranici. Aktuálním problémem pro stavebníky je především nedostatek stavebních kapacit a materiálů. Developeři pak nejvíce staví ve Středočeském kraji. Stále více stoupá zájem o starší rodinné domy ve stabilizovaných lokalitách s dobrou dostupností, zájemce lákají výhodnější pořizovací cenou. Také zájem o dřevostavby a jednopatrové domy typu bungalov rozhodně neklesá, řekl k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.

Ceny pozemků ve 4. čtvrtletí 2018

Oproti minulým čtvrtletím se růst cen pozemků mírně zvýšil, a to na 2,3 %. Poptávka po pozemcích je dlouhodobě stabilní, ovšem nabídka nestoupá a je velmi slabá. Ceny pozemků v developerských projektech v okrajových částích Prahy mnohdy převýšily hodnotu 10 000 Kč/m2. Vysoké ceny tak nutí zájemce hledat vhodná místa ve vzdálenějších lokalitách, uzavírá Němeček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).