Hlavní navigace

Centrální banka bude mít novou dohledovou funkci, o kterou nestála

Sdílet

Redakce 2. 2. 2011

Sněmovna dnes schválila ve zrychleném projednávání vládní návrh novely, která upravuje působnost České národní banky (ČNB) jako součásti nově vzniklého evropského systému dohledu nad finančním trhem. Předloha nyní zamíří do Senátu. Evropský systém dohledu vytvořila Evropská unie v reakci na globální finanční krizi.

Novela je ve srovnání s jinými předlohami velmi krátká. Do zákona se vkládá nový paragraf, který konstatuje, že ČNB „je součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy“. Účinnosti má zákon nabýt dnem vyhlášení.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zdůraznil, že v předloze jde výlučně o posílení informační povinností a koordinace, nikoli o přesun kompetencí k evropským orgánům dohledu. Takový proces by byl nežádoucí a byl by v přímém rozporu se zájmy České republiky, řekl.

Česká národní banka přitom rostoucí pravomoc orgánů EU dohlížejících na fungování finančního trhu dlouhodobě odmítá. Současné plány EU berou podle ČNB národním dohledovým orgánům pravomoci, ale odpovědnost za fungování trhu jim ponechávají stejnou.

Na námitky centrální banky poukázal Petr Braný (KSČM). Evropský orgán rozhodne, případné dopady uhradí členský stát, podotkl. Sněmovna ale schválila předlohu už v prvním čtení hladce.

Evropský systém vznikl na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady jako reakce na finanční krizi. Vznikla tak Evropská rada pro systémová rizika a tři evropské orgány dohledu – pro bankovnictví, pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění, a pro cenné papíry a trhy.

Podnětem novému uspořádání systému dohledu nad finančními trhy se stala globální finanční krize, která podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni jednotlivých členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů.

Autor: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).